Select Page

پرسشنامه رایگان طرحواره یانگ | ابزاری برای تشخیص تله‌های زندگی

پرسشنامه رایگان طرحواره یانگ | ابزاری برای تشخیص تله‌های زندگی

مطابق نظر یانگ (۱۹۹۹) بعضی افراد به خاطر تجارب کودکی منفی، طرحواره‌­های ناسازگار اولیه را ایجاد می‌­کنند که به شیوه تفکر، احساس و رفتار آن ها در روابط صمیمانه بعدی و سایر جنبه­‌های زندگی شان تأثیر می­گذارد. یانگ معتقد است که طرحواره‌­ها به دلیل ارضاء نشدن نیاز­های هیجانی اساسی دوران کودکی بوجود می آیند که این نیازها عبارتند از: دلبستگی ایمن به دیگران، خودگردانی، تفاوت و هویت، آزادی در بیان نیازها و هیجان­های سالم، خودانگیختگی و تفریح، محدودیت­های واقع بینانه و خویشتن داری.

تله های زندگی یا طرحواره چیست

طرحواره به معنای تله است و در زندگی تله ها یا طرحواره های بسیاری وجود دارد.

کافیست تا به دام یک یا چند تا از این تله ها بیفتیم؛ همین باعث سلب آزادی ما خواهد شد.

به طور مشخص تر باید گفت که طرحواره ها یک سری حافظه (مانند هارد کامپیوتر) هستند که هر فرد در طی زمان داخل آن را با اطلاعات پر میکند. دقیقاً مانند یک فلش مموری که خالی است و میتوان داخل آن را از هر اطلاعاتی پر کرد. حافظۀ طرحواره ای هم مجموعه ای از اطلاعات، اتفاقات و باور های فرد است که در ذهن او ذخیره شده است.

روندی که طی آن این حافظه پر میشود، به شرایط و محیط فرد کاملاً وابسته است. شرایط محیط، اطرافیان و به خصوص خانواده فرد در اطلاعات شکل گرفته در حافظه طرحواره او فوق العاده موثر است.

طرحواره­‌های ناسازگار اولیه باورهایی هستند که افراد درباره خود، دیگران و محیط دارند و به طور معمول ازارضاء نشدن نیازهای اولیه به خصوص نیازهای هیجانی در دوران کودکی سرچشمه می­گیرد.

برای داشتن یک درمان خوب، ابتدا یک تشخیص درست نیاز است. تست طرحواره برای رسیدن به یک تشخیص درست طراحی شده است.
حتماً در این وبسایت با مفهوم طرحواره آشناشده اید. همچنین میدانید که هر فردی اعتقادات و باورهایی دارد که از کودکی در او شکل گرفته و ریشه ساخته اند؛ این باورها همان طرحواره‌هایی هستند که بر روی زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، شغلی و تحصیلی فرد تأثیر شدید میگذارند.

این باورها در حکم تله های شخصیتی هستند که بر روی مهمترین جنبه های زندگی تأثیرات شدید میگذارند و تمام انتخاب، رفتارها و تصمیم های فرد را تحت تأثیر خود قرار میدهند. درحالی که حتی خود فرد هم نمیداند که این رفتارها کنترل شده نبوده و ناشی یکسری باورها و اعتقادات نادرست هستند که اغلب از کودکی در او شکل گرفته و به صورت ریشه ای رشد کرده اند.
قبل از رفع این مشکلات و رهایی از تله‌های شخصیتی، نیاز است که تک تک آنها را شناسایی کنیم.

  • برای یافتن این تله ها میتوان از تست طرحواره استفاده کرد. این تست به ما نشان خواهد داد که دلیل و منشأ اصلی حواسی پرتی ها، فراموشی ها، بی حالی ها، سستی ها، برنامه ریزی های بدون عمل، رفتن سراغ افراد نادرست در زندگی و موارد مشابه، چیست. با شناخت درست منشأ این مشکلات، میتوان برای رفع آنها اقدام کرد.
    تست طرحواره ۹۰ سوالی است و تنها در عرض چند دقیقه میتواند سرمنشأ تقریباً تمام مشکلات بنیادی زندگی را روشن سازد.

پرسشنامه رایگان طرحواره یانگ برای شما توسط وب سایت طرحواره ایجاد شده است.

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها