Select Page

پرسشنامه چقدر شنونده خوبی هستید؟

پرسشنامه چقدر شنونده خوبی هستید؟

مهارت گوش دادن یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که در موفقیت شغلی و کیفیت روابط‌مان با دیگران تأثیر بسزایی دارد. خیلی از ما چون به اشتباه فکر می‌کنیم که یک شنونده‌ی سراپا گوش هستیم، هیچ وقت به صرافت یادگیری این مهارت نیفتاده‌ایم.

گوش دادن یعنی توانایی دریافت و درک صحیح پیام‌ها در فرآیند ارتباط. این توانایی، کلید همه‌ی ارتباطات موثر است. چنانچه به مهارت گوش دادن مسلط نباشید، به آسانی ممکن است پیام‌های ارسالی از سوی طرف مقابل‌تان را اشتباه برداشت کنید. در چنین شرایطی، فرآیند ارتباط بی‌اثر شده و به سادگی موجب نا‌امیدی و رنجش فرستنده‌ی پیام خواهد شد.

گوش دادن با شنیدن فرق دارد. شنیدن یعنی توانایی درک صدا، حال آنکه گوش دادن نیازمند تمرکز عمیق‌تر و استفاده از سایر حواس است. برای گوش دادن نه تنها باید به ماجرایی که تعریف می‌شود دل بدهید، بلکه لازم است به طرز بیان، شیوه‌ی استفاده از زبان، لحن و حرکات بدن گوینده نیز دقت داشته باشید.

کسانی هستند که می شنوند شما چه می گویید، ولی در حقیقت متوجه حرف‌هایتان نمی شوند. از طرفی کسانی هستند که خارج از حرف‌هایتان، حس شما را نیز درک می‌کنند و زمانی که صحبتتان با آن‌ها تمام می شود، حس بهتری پیدا می‌کنید. شما از کدام دسته هستید؟ کسانی که یک سره حواسشان پرت شده و نمی‌توانند روی صحبت طرف متقابل تمرکز کنند یا اینکه یک سره میان صحبت طرف متقابل پریده و می‌خواهند مکالمه زودتر تمام شود؟ با انجام این تست متوجه می‌شوید که آیا شنونده خوبی هستید یا نه؟

 

About The Author

هادی نعمتی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها