Select Page

هرکسی می تواند شرلوک هلمز باشد، برای داشتن یک حافظه بی نظیر، قصر ذهنی‌تان را بسازید

هرکسی می تواند شرلوک هلمز باشد، برای داشتن یک حافظه بی نظیر، قصر ذهنی‌تان را بسازید

شرلوک یک شخصیت داستانی فوق العاده برای چندین دهه است. شرلوک شخصیتی دقیق، هوشیار، منطقی و کمی اجتماعی دارد که به دلیل تکنیک خاصی در بازیابی حافظه (قصر ذهنی) شهرت پیدا کرده است.او این اصطلاح را چندین بار در فیلمش تکرار می کند. او حافظه اش را بازیابی می کند و اطلاعات لازم برای حل جرایم را بیرون می کشد

در یک قسمتی از این سریال او در حال رمزگشایی واژه ای است.

شرلوک: برید بیرون! می خوام به قصر ذهنی ام برم.

دستیار آزمایشگاه: چی؟

جان: اون بیشتر از این توضیح نمی دهد بهتره بریم بیرون.

دستیار آزمایشگاه: اون چی گفت؟

جان: قصر ذهنی

سپس دکتر واتسون به دستیار آزمایشگاه معنی قصر ذهنی توضیح داد. قصر ذهنی همان نقشه ذهنی  که در حافظه ذخیره می شود و به شخص این امکان را می دهد که به اطلاعات ذخیره شده اش رجوع کند و هر چیزی که لازم دارد بازیابی کند. به نظر پیچیده و انتزاعی میاد، نه؟

شما ممکنه فکر کنید شرلوک قدرت خارق العاده داشته، اما قبل از او سایمونید شاعر یونانی این اصطلاح را اختراع کرده است. بر طبق این افسانه، بعد از فروپاشی و تخریب سالن، از سایمونید خواسته شد تا بقایای افراد را شناسایی کند. او اسم هر فرد را براساس جایی که در سالن نشسته بودند، شناسایی کرد.

در اینجا به همه حدس­هایتان پاسخ می­دهم.

بعد از تمرین این تکنیک ذهنی، تعداد واژه هایی که افراد می­توانستند در ذهنشان نگه دارند، دو برابر شده بود.

همه ما لحظاتی را داشتیم که نیاز مبرمی به چیزی داشتیم اما چون اتاقمان خیلی نامرتب بود، نمی­توانستیم آن را پیدا کنیم. ما اطلاعات را تصادفی و بدون هیچ نظمی به خاطر می­سپاریم، بنابراین جستجو و ردیابی را برای ذهنمان دشوار می کند.

بعد از مطالعه این مقاله شما به راحتی مفهوم قصر ذهنی را درک می کنید و متوجه می­شوید که برای داشتن حافظه‌­ای قوی نیازی نیست مغزی فوق العاده ای داشته باشید، با ما همراه باشید تا با هم ۱۰ مرحله برای داشتن حافظه ای بهتر را یاد بگیریم:

ساخت قصر ذهنی

۱. طرحی برای قصر خود انتخاب کنید. با اینکه قصر ذهن می تواند یک مکان کاملاً تخیلی باشد، اما آسان تر است که در ابتدا آن را جایی در نظر بگیرید که در دنیای واقعی وجود دارد و با آن آشنا هستید. برای مثال می توانید اتاق خواب خود را به عنوان قصر در نظر بگیرید. قصرهای بزرگتر می تواند خانه ی شما، محل کار، مسیر رفتن به مدرسه یا حتی کل شهر باشد. هرچه محل بزرگتر یا دارای جزئیات بیشتری باشد، اطلاعات بیشتری می توانید در فضای ذهنی مربوط به آن ذخیره کنید.

۲. برای قصر خود مسیر مشخص کنید. اگر می خواهید چیزها را بر طبق نظم خاصی به یاد بسپارید، ضروری است که مسیر مشخصی را برای رفتن به قصر خود طی کنید. بنابراین، هنگامی که قصر خود را انتخاب کردید، تصمیم بگیرید که از چه طریق می خواهید به آنجا بروید. اگر واقعا نمی خواهید همه چیز را منظم به خاطر بسپارید، این مرحله غیرضرروی است، اما با این حال بسیار مفید بوده و حفظ کردن قصر را آسان تر می کند.۳. مکان های مخصوص ذخیره سازی را در قصر یا مسیر خود شناسایی کنیدهنگامی که از قصر ذهن استفاده می کنید، چیزهای منحصربه فردی را برای به یاد سپاری در مکان های مشخص انتخاب می کنید. ( یک شماره، یک اسم، قسمتی از یک مکالمه ). بنابراین باید تمام مکان هایی را که فکر می کنید ممکن است به آن نیاز پیدا کنید بشناسید. در ساختمان خود یا در طول مسیر قدم بزنید و واقعاً آن را مشاهده کنید. اگر قصر شما یک مسیر است، مانند مسیر رفتن به محل کار، مکان های ذخیره سازی می تواند چیزهایی باشد که در راه وجود دارد. مانند خانه ی همسایه، چهارراه، یک مجسمه، یک آسمان خراش و … . اگر قصر یک ساختمان است، می توانید چیزها را در اتاق های مختلف قرار دهید. در هر اتاق قادر به شناسایی مکان های کوچکتر نیز هستید؛ برای مثال نقاشی ها، قسمت هایی از اثاثیه، و غیره. نکته اینجاست که هر مکان باید از مکان دیگر متمایز باشد و مطمئن شوید که این محلها با هم اشتباه گرفته نمیشوند.

۴. قصر خود را حفظ کنید. برای اینکه قصر ذهن شما مؤثر باشد، باید آن را خوب به ذهن بسپارید. بهترین کار این است که طرحی از آن را روی کاغذ رسم کنید ( یا اگر قصر یک مسیر است نقشه ی آن را بکشید)، که تمام نشانهها یا مکان های ذخیره سازی ای که انتخاب کرده اید را نشان دهد. ابتدا قصر خود را تصور کنید، سپس آن را با تصویری که رسم کردید مقایسه کنید تا مطمئن شوید به خوبی تمام مکان ها را به خاطر دارید. محل هایی که در مسیر وجود دارند را با تمام جزئیات ممکن بکشید : مطمئن شوید که تصویر ذهنی شما شامل رنگ، اندازه، عطر و دیگر ویژگی های دیگر اجسام است.

۵.چیزهایی را که باید به خاطر سپرده شوند در قصر جای دهید. وقتی قصر خود را ساختید و آن را به طور کامل در ذهن خود حک کردید، آماده ی استفاده از آن هستید. مقداری اطلاعات قابل مدیریت را در هر مکان قرار دهید. برای مثال، اگر قصر شما یک خانه است و شما می خواهید یک مکالمه را به یاد بسپارید، می توانید بخش های اول مکالمه را در پادری قرار دهید و بخش های دیگر را در سوراخ کلید درب قرار دهید. در هر مکان اطلاعات زیادی قرار ندهید، و اگر چیزهایی هستند که باید جدا از بقیه باشند، آنها را در مکان های متفاوت قرار دهید. بهتر است چیزها را به ترتیبی که می خواهید آن ها را به یاد بسپارید در مسیر قرار دهید.

۶.از نمادها استفاده کنید. لازم نیست که تمام یک عبارت، یا شماره را در محلی قرار دهید تا بتوانید آن را به خاطر بسپارید. انجام این کار می تواند نتیجه ی معکوس بدهد. به طور کلی باید چیزی را در هر محل ذخیره کنید که به حافظه ی شما تلنگر بزند و شما را به موضوع اصلی ای که می خواستید به یاد بسپارید، راهنمایی کند. بنابراین، اگر می خواهید یک کشتی را به خاطر بسپاید، لنگری را روی مبل خود تصور کنید. اگر کشتی U.S.S Wisconsin است، لنگر را ساخته شده از پنیر تصور کنید. [ ویسکانسین در تولید پنیر شهرت فراوان دارد.] نمادها مختصر هستند و خاطرات را قابل کنترل تر می کنند، و همچنین از تصور کردن کُلِّ چیزی که می خواهید به خاطر بسپارید، مفیدتر اند.

۷.خلاق باشید. تصاویری که در هر مکان قرار می دهید باید تا حدامکان به یاد ماندنی باشند. معمولاً اگر تصاویر مضحک و غیرمعقول باشند، به یاد ماندنی تر هستند. یا در صورتی که متصل به احساس قوی انسانی یا تجربه ی شخصی باشند. عدد ۱۲۴ چندان به یاد ماندنی نیست، اما تصویر نیزه ای به شکل عدد ۱، که یک قو را ( که شکل عدد ۲ است) به ۴ تکه تقسیم میکند، به راحتی درخاطر میماند. هرچند شاید کمی حال بهمزن باشد.

۸.در قصر خود بگردید. وقتی قصر خود را با تصاویر خاطره انگیر پُر کردید، باید در آن گردش کرده و تصاویر را تماشا کنید. هرچه بیشتر در قصر خود بگردید، مطالبی را که می خواهید، آسان تر به یاد می آورید. مثلا در ذهن خود جیمز جویس [نویسنده ی ایرلندی] را می بینید که روی مبل نشسته است. به طوری که انگار به آنجا تعلق دارد و جزء جدایی ناپذیر دکور است.

۹.از قصر خود استفاده کنید. هنگامی که محتویات قصر خود را حفظ کردید، می توانید به سادگی با قدم زدن در آن و نگاه کردن به اطراف آنها را به خاطر بیاورید. اگر به یک مکالمه احتیاج داشتید، کافی است طبق معمول مسیرتان را دنبال کنید. با تمرین بیشتر می توانید از هرکجای قصر که مایل بودید مسیرتان را شروع کنید تا به قطعه‌ای خاصی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

۱۰. قصرهای جدید بسازید. اگر احتیاج داشتید که اطلاعات فقط برای مدت کوتاهی در ذهنتان بماند، می توانید بارها و بارها از یک قصر ذهن استفاده کنید. فقط کافیست محتویات موجود را با اطلاعات جدید جایگزین کنید و به زودی می بینید که فقط اطلاعات جدید را به یاد دارید. اما اگر می خواستید که اطلاعات تا مدت زیادی در قصر بمانند، می توانید آن قصر را نگه داشته و قصر جدیدی برای ذخیره ی اطلاعات بنا کنید.

حالا مسیر و قصر ذهنی تان خودتان را امتحان کنید.
چیزی که من اینجا برایتان شرح دادم، یک نسحه ساده از قصر ذهنی است. افراد اطلاعات را به شیوه‌ی متفاوت خودشان در قصر ذهنی‌شان ذخیره می کنند. بعضی افراد می توانند ۴۵ رئیس جمهور امریکا به ترتیب از جرج واشینگتن تا دانلد ترامپ نام ببرند. بعضی ها برای حفظ کردن بین اشیا و رنگشان رابطه برقرار می کنند. برخی دیگر بین ویژگی های اشیا با صداهای آنها رابطه برقرار می کنند.

در مسابقات جهانی حافظه، رقیبان برتر ۲۰ طبقه کارت را در یک ساعت و بیش از ۵۰۰ عدد تصادفی را در ۱۵ دقیقه حفظ می کنند. فکر می کنید چطور امکان پذیر است؟ باور کنید یا نه، تقریباً هرکسی توانایی انجام چنین کارهای شگفت انگیزی را دارد. برندگان این مسابقه، لزوما حافظه های بهتری از ما ندارند؛ در عوض آنها روش های مختلف تقویت حافظه را آموخته اند تا بتوانند به سرعت هرچیزی را یاد بگیرند و آن را به یاد بیاورند.

قصر ذهنی برای هر چیزی استفاده می شود، شما لازم نیست فقط به از رویکرد استفاده کنید. بهترین مسیر برای قصر ذهنی تان پیدا کنید و آن را تمرین کنید.

برگرفته از:lifehackwikihow

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

۲ Comments

 1. مبین.ع

  تا حد زیادی بیهوده بود

  Reply
 2. رسول اهنگی

  کاملا بدرد بخور و خوب و
  عالی بود
  ممنون ♥️

  Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها