Select Page

پرسشنامه استاندارد گرایش به یادگیری مادام العمر

پرسشنامه استاندارد گرایش به یادگیری مادام العمر

پرسشنامه استاندارد گرایش به یادگیری مادام العمر .

اگر به دنبال یک تعریف یادگیری (Learning) باشید که دانشمندان بسیاری آن را پذیرفته‌ باشند و بتوانید بدون اینکه با نقد جدی روبرو شوید آن را همه جا مطرح کنید، باید بگوییم که متاسفانه چنین تعریفی وجود ندارد.

در حوزه‌های روانشناسی رفتارگرا، نوروساینس، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی، تعریف‌های بسیار متنوعی از یادگیری وجود دارد.

مثلاً  روانشناسان رفتارگرا، یادگیری را به عنوان تغییر رفتار بر اثر تاثیرات محیطی تعریف می‌کنند. بنابراین اگر یادگیری به تغییر رفتار منتهی نشود، نمی‌پذیرند که یادگیری اتفاق افتاده است. 

این تعریف در میان افراد فعال در حوزه توسعه فردی و یادگیری مدیریت، علاقه‌مندان زیادی دارد. چون به هر حال، انتظار می‌رود دستاورد نهایی مدیریت و توسعه فردی هم از جنس رفتارهای مشهود باشد و هیچ‌کس به یک مدیر یا کارمند، به خاطر سفر‌های ذهنی بدون نتیجه‌ی بیرونی، حقوق نمی‌دهد.

تعریف مفهومی متغیر پرسشنامه

نوآوری دانشگاهی: نوآوری دانشگاهی عبارت از پیدایش شیوه­های نو در حل مسائل گوناگون سازمانی بوسیله گروهی از کارکنان در رشته­های گوناگون است( طالب بیدختی،  ۱۳۸۳؛ به نقل از بردبار، ۱۳۹۴).

گرایش به یادگیری

تعریف عملیاتی متغیر پرسشنامه

در این پژوهش منظور از نوآوری دانشگاهی نمره ای است که آزمودنی ها از پرسشنامه نوآوری دانشگاهی  (کشاورز،  ۱۳۹۲) به دست می آورند.

مولفه های پرسشنامه:

خود مدیریتی
فرایادگیری یا یادگیری چگونه یادگیری
ابتکار و نوآوری
قابلیت جمع آوری اطلاعات
قابلیت تصمیم‌گیری
خود تنظیمی
خود کنترلی

شما با انجام این آزمون میتوانید میزان علاقه خود به پادگیری و توانایی خود در هر یک از مؤلفه های پرسشنامه را بسنجید

About The Author

هادی نعمتی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها