Select Page

آزمون مثلث عشق استرنبرگ ; کدام نوع عشق بین شما و شریک زندگی شما وجود دارد؟

آزمون مثلث عشق استرنبرگ ; کدام نوع عشق بین شما و شریک زندگی شما وجود دارد؟

عشق از نظر استرنبرگ (STLS) مانند یک مثلث است و بهترین عشق به مثلث متساوی الاضلاع شباهت دارد.(مثلث عشق استرنبرگ) منظور این است که عشق سه عنصر دارد: صمیمیت، دلباختگی، تعهد. عشق زمانی بهترین حالت را دارد که هر یک از این سه عنصر را تقریباً به طور یکسان شامل شود. چگونه فرد دیگری را دوست داریم؟ پاسخ استرنبرگ به این سوال چنین است؛ هشت نوع شیوه دوست داشتن وجود دارد، او این عدد را از ترکیب عناصر عشق بدست آورده است.


حتماً علاقه دارید بدانید کدام نوع عشق بین شما و شریک زندگی شما وجود دارد؟ بدین منظور فرد مورد نظر را در ذهن خود بیاورید (جای خالی در سوالات را با نام معشوقه خود پرکنید) و مشخص کنید که تا چه اندازه با عبارت های زیر در مورد او موافق هستید. برای این کار از مقیاس ۹ درجه ای استفاده کنید که در آن؛ ۱= اصلاً، ۵= به طور متوسط، ۹=کاملاً استفاده کنید. از بقیه اعداد بسته به سطح موافقت خود با جملات کمک بگیرید و عدد مورد قبولتان را روبروی هر سوال علامت بزنید و هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید.

با ارزیابی شدت نسبی سه عنصر عشق به یکی از عناوین عشق که در پایین به آنها اشاره شده میرسیم که به شما کمک میکند تا بدانید که معشوق خود را چقدر دوست دارید.

۱. فقدان عشق: در این نوع رابطه هیچ یک از عناصر عشق وجود ندارد. این رابطه را در زندگی روزانه با مردم عادی داریم. اگر احساستان درباره معشوقتان از این نوع باشد می توان گفت رابطه تان در معرض خطر است.

۲. همدلی: این احساس زمانی دست می دهد که هوس و تعهد به مقدار کم حضور داشته باشند . اما صمیمیت در حد بالایی باشد. در واقع میتوان گفت که این احساس رامعمولا در مورد دوستان صمیمی داریم.

۳. وسوسه یا شور و شوق: از ویژگی های روابطی است که در آنها هوس شدید است اما صمیمیت و تعهد در سطح ضعیفی قرار دارند.

۴. عشق خالی: زمانی احساس می شود که تعهد قوی باشد اما هوس و صمیمیت در سطح پایینی قرار گیرند.

۵. عشق رمانتیک: هوس و صمیمیت شدید است اما به اندازه کافی زندگی مشترک یا تجربه مشترک ندارند تا متقابلا احساس تعهد کنند.

۶. عشق عاطفی: صمیمیت و تعهد شدید است اما هوس ضعیف.

۷. عشق ساده لوحانه: هوس و تعهد بالاست اما صمیمیت ضعیف است. در زوجهایی دیده می شود که یک عنصر مشترک قوی دارند و به همین دلیل تصمیممی گیرند ازدواج کنند حتی اگر یکدیگر را نشناسند. آنها گاهی هم احساس می کنند همدیگر را دوست ندارند.

۸. عشق آرمانی: این عشق کامل سه عنصر را به طور سخاوتمندانه در خود دارد. همانطور که استرنبرگ می گوید: رسیدن به این مرحله خیلی آسانتر از نگهداشتن آن است.

 

حال آزمون را شروع کنید.


پرسشنامه اضطراب آشکار و پنهان اسپیلبرگر که به پرسشنامه STAI معروف است، به طور عمیقی در پژوهش ها و فعالیت های بالینی مورد استفاده قرار گرفته است. این پرسشنامه شامل مقیاس های جداگانه خود سنجی، برای اندازه گیری اضطراب آشکار و پنهان می باشد.

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

۱ Comment

  1. Leila

    ممنون آزمون بسیار عالیی هست. پیشنهاد میکنم انجام بدید.

    Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. Melanie Glastrong - Such a nice blog. I have read an amazing article here.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها