Select Page

آزمون تله‌های زندگی;شما در کدامیک از تله‌های زندگی به دام افتاده اید؟

آزمون تله‌های زندگی;شما در کدامیک از تله‌های زندگی به دام افتاده اید؟
جفری یانگ تله‌های زندگی

این مسئله که الگوی زندگی ما معمولاً در کودکی شکل می‌گیرد تا حدود زیادی مورد توافق همگانی است. همه انسان‌ها هم در دوران کودکی ناتوان، ناآگاه، وابسته به دیگران و بی‌تجربه هستند و طبیعی است که آسیب‌های زیادی دیده باشند. مشکل ازآنجایی آغاز می‌شود که این تجربیات اولیه زمینه‌ساز افتادن ما در تله‌های زندگی می‌شوند که گاهی در تمامی عمر همراه ما هستند.

به یاد داشته باشیم که ممکن است ما در شکل‌گیری این تله‌ها نقش نداشته باشیم ولی در تداوم آن‌ها مسلماً مسئول هستیم.جفری یانگ

تله زندگی، اصطلاحی عامیانه است برای اشاره به آنچه متخصصان طرح‌واره می‌نامند. طرح‌واره را این‌گونه می‌توان تعریف کرد: باورهای عمیق و تزلزل‌ناپذیری که در دوران کودکی درباره خود، دیگران و جهان اطراف در ما شکل‌گرفته‌اند.

تله‌های زندگی سه ویژگی قابل‌شناسایی دارند:

  • تله‌های زندگی، الگوها یا درون‌مایه‌های دیرپای زندگی هستند.
  • تله‌های زندگی، خود آسیب‌رسان هستند.
  • تله‌های زندگی، برای بقای خودشان تلاش می‌کنند.

تله‌های زندگی علی‌رغم آسیبی که به ما می‌زنند، به ما نوعی از قدرت پیش‌بینی و ثبات در زندگی می‌دهند. به همین دلیل ما مدام در حال بازآفرینی شرایط ایجادکننده تله‌های زندگی هستیم. به‌عبارتی‌دیگر خودمان را در زندان تله‌های زندگی حبس می‌کنیم به این امید که از عدم قطعیت و ابهام موجود در محیط اطراف حفاظت شویم. این احساس امنیت مانع اصلی تغییر این باورها هستند.

عمده روش‌هایی که با استفاده از آن‌ها زمینه تکرار تله‌های زندگی یا به عبارتی خارج نشدن از دام آن‌ها را فراهمی می‌کنیم عبارت‌اند از:

  • انتخاب و تکیه‌بر سبک‌های مقابله‌ای شخصی ناکارآمد
  • انتخاب همسر
  • انتخاب شغل
  • تحریف‌های شناختی از اطلاعات محیطی
  • استدلال‌های منطقی برای درست بودن شیوه تفکر و سبک‌ها مقابله‌ای خود

ممکن است تغییر طرح‌واره یا خارج شدن از تله زندگی بسیار سخت باشد ولی کاملاً ممکن است. شناخت و آگاهی از وجود آن‌ها نیز در کمترین برآورد، می‌تواند به کاهش تأثیر و دامنه اثرگذاری آن‌ها به ما کمک کند.

نتایج و تفسیر آن‌ها

این سنجه نوعی پیش آزمایی و گمانه‌زنی است برای آشنایی با تله‌های زندگی است. درصورتی‌که درنتیجه این آزمون و آشنایی با تله‌های زندگی به این نتیجه رسیدید که احتمالاً در یکی از این تله‌ها گرفتارشده‌اید می‌توانید با استفاده از سنجه‌ها تفصیلی‌تر و دقیق‌تر به ارزیابی خود بپردازید یا از مشاوره تخصصی بهره‌مند گردید.

سنجه حاضر از کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید نوشته جفری یانگ و ژانت کلوسکو (ترجمه حمید پور و پیرمرادی، گلی زاده- انتشارات ارجمند) الگو گرفته است که نوعی کتاب خودیاری است.

مطابق مطالب کتاب توصیه می‌کنیم برای استفاده از کتاب‌های خودیاری درزمینهٔ روانشناسی حتماً از کمک یک مشاور متخصص استفاده نمایید.

درباره گردآورنده

هادی نعمتی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در اینستاگرام دنبال کنید