Select Page

پرسشنامه سبک‌های اجتماعی

پرسشنامه سبک‌های اجتماعی

مفهوم سبک‌های اجتماعی اولین بار توسط مریل و رید (۱۹۸۱) فرمول‌بندی شد. سبک اجتماعی به عنوان الگوی پایدار و تکرار شونده روابط بین فردی تعریف می‌شود. سبک اجتماعی ویژگی‌ای است که ورای موقعیت‌های مختلف و تاثیرپذیری‌های دیگر فردی تقریبا همه آن چه بین فرد و دیگران انجام می‌گیرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد معمول در یکی از چهار گروه سبک‌های اجتماعی چهارگانه قرار می‌گیرند.هر فرد سبک غالبی دارد که روش کارکردن و تعامل با دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هیچ یک از این سبک‌های اجتماعی «بهتر» یا «بدتر» نیستند. هیچ کس کاملا در قالب یک سبک قرار نمی‌گیرد. این سبک حالتی است که فرد در آن احساس راحتی می‌کند. به همین دلیل برخی رفتارهای مرتبط با سبک اجتماعی غالب فرد، ثابت هستند.

افراد براساس دو بعد جرات‌ورزی و پاسخ‌دهی در چهارخانه متعلق به سبک‌های اجتماعی توزیع می‌شوند. بهترین روش شناسایی سبک اجتماعی شخص، دریافت بازخورد در خصوص آن فرد از دیگران به صورت ساختار یافته است..

نتایج و تفسیر آن ها

تست حاضر یک ابزار خودارزیابی است که برای اولین بار ترجمه و در اختیار مخاطبان قرار گرفته شده است. ملاک‌های روانسنجی ابزار مطلوب گزارش شده اند.

با اجرای این سنجه علاوه بر نمرات خام و نمودار دو زیر بعد جرات‌ورزی و پاسخ‌دهی، توضیحات مرتبط با سبک اجتماعی غالب خود را دریافت خواهید نمود.

راهنمای اجرا

  • در هر مورد طیفی بین دو صفت متضاد ارایه شده است. خودتان را کجای طیف ارزیابی می‌کنید.
  • حالت معمول و طبیعی خود را در نظر بگیرید.
  • دقت کنید که پاسخ «درست» یا «غلط»ی وجود ندارد و یا گزینه «خوب» و «بدی» در بین گزینه‌ها نیست.

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

۱ Comment

  1. Dennishet

    Hello. And Bye.

    Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها