Select Page

پرسشنامه افسردگى دکتر آرون بک; آیا شما افسرده هستید؟

پرسشنامه افسردگى دکتر آرون بک; آیا شما افسرده هستید؟

آیا می‌دانید افسردگی چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟ افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که به احساس غم یا تجربه‌ی بحران‌های زندگی محدود نمی‌شود و به تشخیص زودهنگام و اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، فرد بسته به تجویز پزشک از طریق دریافت دارو، شرکت در جلسات روان‌درمانی یا حتی تغییرات سبک زندگی به میزان قابل‌ توجهی بهبود خواهد یافت. اما اگر هیچ اقدامی جهت مداوای این بیماری انجام نپذیرد، می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری را نه تنها برای خود فرد بلکه برای همه‌ی اعضای خانواده رقم بزند.

در دنیاى امروز، افسردگى به قدرى شیوع یافته که روانشناس معروف «مارتین سلیگمن» آن را «سرماخوردگى روانى» نام نهاده است. ولى افسردگى با سرماخوردگى حداقل یک تفاوت بزرگ دارد و آن هم این است که تاکنون کسى به خاطر سرماخوردگى دست به خودکشى نزده اما به سبب افسردگى، چرا. حتى شمار کودکان و سالمندان افسرده‏اى که طى سالیان اخیر به این کار اقدام کرده‏اند، افزایش چشمگیرى داشته است.

این در حالى است که در خلال همین سال‏ها، انواع و اقسام داروهاى آرام‏بخش و ضد افسردگى هم به بازار بهداشت و سلامت عرضه شده‏ اند. به هر حال، در این اوضاع و احوال، شناسایى درست و دقیق افسردگى، گام نخست در جهت درمان این بیمارى شایع و مرموز است. پرسش‏ نامه دکتر «جان آرون‏بک» یکى از بهترین معیارهاى روانپزشکى براى تعیین میزان افسردگى است. آن را به دقت بخوانید و سؤال‏هایش را یک به یک جواب دهید. فقط یادتان باشد که در پرسش‏نامه دکتر «بک» هیچ سؤالى را نباید بدون پاسخ رها ساخت.

دکتر «جان آرون‌‏بک» در پرسش‏ نامه‏ اى که براى تعیین سطح افسردگى تدارک دیده است،در پرسشنامه افسردگى دکتر آرون بک ۲۱ سوال مطرح شده و هر سوال از چهار عبارت تشکیل شده است. هر یک از این عبارت ها در هر سوال بیان کننده حالتی از شخص است. شما باید عبارت های هر گروه را به ترتیب و با دقت بخوانید. سپس در هر گروه عبارتی را انتخاب کنید که بهتر از همه، طرز احساس کنونی شما را بیان می کند. یعنی آنچه را که درست هم اکنون احساس می کنید. پس از انتخاب داخل دایره را تیک بزنید. ا گر در هر سوال بیش از یک عبارت را وصف خود می دانید، سعی کنید عبارتی را که ممکن است بیشتر درباره شما صادق باشد را انتخاب کنید. اگر از بین دو یا چند عبارت مربوطه به یک گروه نتوانستید انتخابی را به عمل آورید به حدس و گمان متوسل شوید در هر صورت هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید. این آزمون مخصوص افراد بالای ۱۶ سال هست .

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

Trackbacks/Pingbacks

  1. اختلالات فوبیا(Phobia-Panic Disorder) - دکتر سیده نرجس رودبارکی-متخصص اعصاب و روان - […] بالایی دارد. مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین افسردگی، در بروز هراس یا فوبیا نقش […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها