Select Page

پرسشنامه سنجش میزان قدرت تخیل; آیا قدرت تخیل دارید؟

پرسشنامه سنجش میزان قدرت تخیل; آیا قدرت تخیل دارید؟

آیا قدرت تخیل دارید؟

کلمۀ تخیل دقیقاً به توانایی ما در تشکیل تصاویر ذهنی اشاره دارد. در واقع به علت خاصی که تعداد معدودی از روانشناسان قادر به درک آن هستند، هرکسی، توانایی تشکیل تصاویر ذهنی را ندارد. سه نفر از ده نفری که این کلمات را می خوانند ، شاید حتی مطمئن نباشند منظور از «تصاویرذهنی » چیست . خیلی مختصر خود را بیازمایید : چشمهایتان را ببندید و سعی کنید قایقی را تجسم کنید که در پهنۀ دریای آبی ، بادبانی قرمز رنگ دارد .هفت نفر از ده نفری که این مطلب را می خوانند، از عهدۀ این کار بر می آیند اما سه نفر باقیمانده صرفاً نمی دانند چگونه چنین کنند. اما تجسم تصویری  تنها بخشی از تخیل است. تخیل شامل استعداد پیش بینی وقایع قبل از وقوع آن ، توانایی همدردی با دیگران در مواقع تلخ یا شیرین و البته ریشۀ اکثر فعالیتهای هنری است.

«قوه‌ی تخیل همه چیز است. قوه‌ی تخیل، پیش‌نمایش جاذبه‌های آینده‌ی زندگی است.»

– اینشتین

ترس یا شجاعت

تخیل ، دقیقاً به معنی تشکل تصاویر ذهنی است . تخیل شما تا چه اندازه روان است؟ در این تصویر دو نگاره آورده شده است. یکی ، خانمی جوان و دیگری خانمی پیر . آیا می توانید هر دو نگاره را ببینید؟

«تخیل از علم بالاتر است. علم محدود است اما تخیل، دنیا را احاطه می‌کند.»

– اینشتین

«هر چیزی را که بتوانید تجسم کنید، واقعی است.»

– پابلو پیکاسو

 


حتما بخوانید: هرکسی می تواند شرلوک هلمز باشد، برای داشتن یک حافظه بی نظیر، قصر ذهنی‌تان را بسازید


 

تخیل یکی از اساسی ترین بخشهای حیات ذهنی است. برخوداری از یک تخیل روشن و واضح می تواند سودمند باشد و گسترۀ  کامل بیان هنری را برای شما فراهم نماید اما در عین حال ، تخیل بیش از حد ، مشکلاتی را به بار  خواهد آورد . این پرسشنامه  برای سنجش قدرت تخیل شما طراحی گردیده است. با دقت ، پرسشها را پاسخ گویید و در انتها تحلیل مورد نظر را مطالعه نمایید.

 

اقتباس از کتاب: Understanding Yourself

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها