Select Page

پرسشنامه شجاعت;آیا فرد شجاعی هستید؟ترس‌های شما منطقی هستند یا غیرمنطقی

پرسشنامه شجاعت;آیا فرد شجاعی هستید؟ترس‌های شما منطقی هستند یا غیرمنطقی
ترس یا شجاعت

همۀ ما تا حدود‌ی ترس و شجاعت را تجربه کرده‌ایم . هر حیوان یا انسانی که فاقد این احساس‌ها باشد نمی‌تواند در دنیایی که اساساً متخاصم و خطرناک است مدت زیادی دوام بیاورد . اما واکنش افراد نسبت به موقعیت های  “ترس آور” متفاوت است و روانشناسان اغلب این واکنش‌ها را تمیز می‌دهند.

 

با شجاعت در زندگی ، همه‌چیز ممکن است. شما متوقف نشدنی می‌شوید و در مسیر درست روبه‌جلو حرکت می‌کنید. وقتی این‌طور شود، هر چیزی بهتر می‌شود. شما آزاد هستید. زندگی ماجراجویی بزرگی می‌شود که خودتان طراحی کرده باشید.

 

 

با ترس مبارزه کنید

زندگی شجاعانه به نظر خوب می‌رسد، این‌طور نیست؟ پس چرا همه ما این‌طور فوق‌العاده زندگی نمی‌کنیم؟

ترس. ترس ما را عقب نگه می‌دارد. ترس یک انتقاد درونی است و صدای فوق محافظه‌کارانه برای محافظت شماست. شما احتیاج به امنیت و راحتی دارید.

 

 

معنی شجاعت این نیست که ترس نداشته باشید. این‌طور است که کار خود را علی‌رغم ترس انجام دهید. با تمرین و پشتکار، شجاع‌تر می‌شوید و زندگی موفق‌تری برای مسائلی که برای شما مهم است، داشته باشید.

رؤیاهای شما در انتظارتان هستند. الآن زمان شروع است. برای شروع داشتن شجاعت در زندگی ۵ تمرین وجود دارد:

۱- جهت خود را به شجاعت در زندگی تغییر دهید

درواقع، شما می‌دانید چه می‌خواهید و کجا می‌خواهید تمام کنید. حتی اگر مقصد شما واضح نباشد، شجاع باشید. مسیر خود را تنظیم کنید.

من شجاعت را به‌عنوان ستاره شمال در نظر می‌گیرم. هر وقت، تصمیمی می‌گیرم، چشمانم را می‌بندم، درخشان‌ترین ستاره را در آسمان شب تصور می‌کنم و آن را هدف قرار می‌دهم. حتی اگر چیزی ریسکی باشد، می‌دانم با شجاعت آن را انتخاب خواهم کرد و در مسیر درست قرارگرفته‌ام.

۲- با ترس خود روبه‌رو شوید

در دفتری، ترس‌های خود را بنویسید. موقعی که ترس خود را می‌نویسید، احساس خود را هم بنویسید. اگر نگران هستید، خوب است.

الآن می‌دانید چه‌کاری باید انجام دهید. چیزی که شما از آن می‌ترسید، بیشترین فایده این است تا با انجام دادن، به آن برسید.

۳- از چه چیزی می‌ترسید

مهم نیست که چقدر ناراحت می‌شوید، متعهد باشید کارهایی که از آن می‌ترسید را انجام دهید. وقتی با ترس خود روبرو شدید، اعتمادبه‌نفس شما بیشتر می‌شود. وقتی به شجاعت عادت کنید، غیرقابل توقف می‌شوید.

۴- شک را قبول کنید

وقتی نمی‌دانیم نتیجه چیست، سخت است که کار جدیدی انجام دهیم. من برای یادگیری دانشگاه رفتم. معلم که ما را تشویق می‌کرد به شک خود نگاه کنیم و آن را بپذیریم، در کتابش که درباره شجاعت بود نوشته بود؛ لذت زندگی خطرناک.

او به ما می‌گفت درباره عدم اطمینان نگران نباشیم، ولی بر آزادی خود تمرکز کنیم و ریسک‌ها را بپذیریم. چه چشم‌انداز قشنگی … یک زندگی را با پر از نگرانی و آزادی تصور کنید.

۵- بتوانید آسیب‌پذیر باشید

این خیلی متفاوت است. ما موجودات اجتماعی هستیم. و متعلق به جامعه هستیم. ولی فکر به تهدید و رد شدن باعث می‌شود از خود محافظت کنیم. خود را از جامعه جدا نکنید و دورنگه ندارید. نه‌تنها دردناک و دردآور است، بلکه جهان هم به افکار شما نیاز دارد.

 


حتما بخوانید: فوبیا چیست؛ انواع اختلال هراس و راه‌های درمان


 

 

از خورشید نترسید. بعضی به نور شما نیاز دارند. این کار با شجاعت شروع می‌شود.

به طور کلی می‌توان واکنش‌های ما نسبت به ترس را به “منطقی” و”غیرمنطقی ” تقسیم‌بندی کرد. اگر با صداقت به این پرسشنامه پاسخ دهید، متوجه خواهید شد تا چه اندازه می‌ترسید و آیا ترس شما منطقی است یا غیر منطقی،یا به عبارت بهتر آیا ترس شما ناشی از واقعیت است یا بر اساس تصورات خیالی ترس را تجربه می‌کنید.

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها