Select Page

پرسشنامه هوش‌ چندگانه گاردنر Gardner’s Multiple Intelligences

پرسشنامه هوش‌ چندگانه گاردنر Gardner’s Multiple Intelligences
پرسشنامه هوش‌ چندگانه گاردنر

هوش به صورت کلی به عنوان استعداد یا توان عملکرد تعریف می شود و حالا با توجه به حیطه عملکردی انواع مختلفی مثل هوش کلامی، هوش تجسم فضایی و …. البته موردی که اخیرا خیلی باب شده است، هوش تجاری تعریف می شوند. هوش عمومی یا آی کیو هم براساس ابزار آن تعیین می شود مثلا آی کیو تست ریون بر توجه به اطلاعات، پیدا کردن الگوها و حال مساله تاکید دارد و مثلا هوش وکسلر دارای زیر مقیاس های …. است.

هوش‌ چندگانه گاردنر

هوارد گاردنر آمریکایی آلمانی‌الاصل متولد ۱۹۴۳ در سال ۱۹۷۱ دکترای خود را گرفت و در ضمن به کرسی استادی آموزش در هاروارد رسید. از مهمترین کارهای او می توان به چارچوب های ذهن و نظریه هوش های چندگانه اشاره کرد.

تحقیقات وی و دیگر دانشمندان در این زمینه نشان می دهد، انسان بر خلاف باور سنتی (مثل ژان ژاک روسو) که انسان‌ها را مانند لوح سفیدی فرض می‌کند که هر چیزی را می ‌توان به شیوه‌ای به وی آموزش داد، تاکید می کنند، که برای انسان هوش‌های چندگانه با زمینه ژنتیک و محیطی وجود دارد که کاملا از یکدیگر مستقل هستند. گاردنر در این تئوری ابتدا به ۷ نوع هوش اشاره نمود که در سال های اخیر بر اثر مطالعاتی که انجام داده است دو نوع هوش دیگر هم به آن اضافه نموده است(مدل هشت گانه از همه بیشتر شناخته و مورد مطالعه بوده است).در مدل نه گانه هوش یک نوع هوش دیگر با عنوان هوش وجودی به این مدل اضافه گردیده است.. او معتقد است که ممکن است تعداد هوش ها بیشتر از این هم باشد.

کاربردهای مفهوم هوش هیجانی چندگانه شامل مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی، برنامه ریزی آموزشی و استعدادیابی می گردد.

پرسشنامه روان شناسی رانندگی

این پرسشنامه از نوع خود گزارش دهی است که ما در حال حاضر استاندارد ملی ای برای آن نیافتیم. شاخص های روانسنجی مانند اعتبار و پایایی پرسشنامه طی بارها استفاده در پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و مقالات علمی پژوهشی مطلوب گزارش شده و محرز می باشد.

با پاسخ دادن به این پرسشنامه علاوه بر نمرات خود در انواع هشتگانه هوش، برتری شما در انواع هوش محاسبه و توصیه های لازم برای کاربردهای مشاوره آموزشی و شغلی ارایه می گردد.

About The Author

هادی نعمتی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها