Select Page

۱۰ فایده مهم رشد شخصیت شما در هر سنی

۱۰ فایده مهم رشد شخصیت شما در هر سنی

بیش‌تر جوامع در طول تاریخ از گذشته تا کنون تحت تاثیر ظواهر و لذایذ فوری قرار داشته اند. همه‌ی ما انسانها همواره می‌خواهیم ظاهر خوبی داشته باشیم و از زندگی‌مان لذت ببریم. اما برخی تغییرات نگرشی اخیر نشان می‌دهد که بسیاری از افراد اولویت های زندگیشان را تغییر داده اند و حالا به جای تمرکز صرف بر رشد ظواهر و زیبایی های ظاهری به رشد شخصیت و توانایی های فردی تاکید و توجه دارند.

اکنون تصور کنید، گرد هم جمع شده‌ایم و تصمیم گرفته‌ایم با استفاده از عواملی موثر و فوری، اولویت‌های‌مان را تغییر دهیم و بهبود ببخشیم؛ بنابراین، اجازه دهید چند دلیل مهم را برای پیگیری فعالانه‌ی رشد شخصیت – فارغ از سن و سال – برای‌تان بررسی کنیم. آن‌هایی که به طور فعال به دنبال رشد شخصیت شان هستند، از ۱۰ مزیت زیر بهره‌مند می‌شوند.


حتما بخوانید: ۲۰ نکته برای داشتن شخصیت قوی و بهتر


فایده مهم رشد شخصیت

فایده مهم رشد شخصیت

۱. روابط سالم‌تر

روابط – با خانواده، فرزندان، همکاران، دوستان و عزیزان خاص، و حتی رابطه‌ی اولیه با خود – پایه و اساس زندگی را تشکیل می‌دهند. نمی‌توانید از این روابط فرار کنید (حتی اگر واقعا بخواهید).

وقتی روابط‌تان کم کیفیت باشند، زندگی‌تان نیز کم کیفیت خواهد بود. در مقابل، وقتی روابط‌تان سالم و فعال باشد، از طرق خردمندانه‌ای می‌توانید از حداکثر فواید آن بهره‌مند شوید.

یادگیری و ایجاد مهارت‌های مناسب ارتباطی بخش مهمی از هر نوع برنامه‌ی رشد شخصیت برای شما به شمار می‌رود. آدم‌هایی که آگاهانه و از روی اراده، مهارت‌های بین فردی‌شان را بهبود می‌بخشند، از هر نظر، از روابط‌شان احساس رضایتمندی بیش‌تری می‌کنند.

۲. استرس کم‌تر

از آن‌جا که استرس واقعا نابودگر است، و به سرعت می‌تواند بر کیفیت کلی زندگی تاثیر منفی بگذارد، پیگیری هر عاملی که بتواند استرس را کاهش دهد بسیار ارزشمند خواهد بود؛ به نظر شما این‌طور نیست؟

با تبدیل رشد شخصیت به یک عادت، به خصوص با کمک تکنیک‌های کاهنده‌ی استرس نظیر تمرین‌های خودآگاهی، قادر خواهید بود که روش بهتری منابع کلیدی استرس‌زا را در زندگی‌تان شناسایی، مدیریت، و حتی نابود کنید.

۳. بهبود وضعیت سلامتی

۳. بهبود وضعیت سلامتی

این مورد به خوبی در پی دو مزیت بالا حاصل می‌شود.

ارتباط میان استرس و از دست رفتن سلامتی غیر قابل انکار است؛ استرس بیش‌تر یعنی احتمال بیش‌تر به ابتلا به بیماری‌ها. داشتن روابط شادتر و سالم‌تر نیز به استرس کم‌تر منجر خواهد شد، و هر چه بهتر بتوانیم استرس را کنترل کنیم و کاهش دهید، وضعیت کلی سلامتی‌تان بهبود خواهد یافت.

ابزار و آموزه‌های رشد شخصیتی و خود بهبودی درک بهتری از خود و جهان اطراف را به ما ارائه خواهند دارد. هر چه درک‌تان از این مسئله بهتر باشد، با امکانات بهتری می‌توانید فراز و فرودهای زندگی را مدیریت کنید.

آدم‌هایی که نحوه‌ی مدیریت چالش‌ها و عوامل استرس‌زای زندگی را یاد گرفته‌اند، کم‌تر به بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند که بر اثر سبک زندگی نامناسب ایجاد می‌شوند، و در نتیجه می‌توانند از طول عمر بیش‌تری بهره‌مند باشند.

۴. افزایش بهره‌وری

تاخیر دشمن شماره‌ی یک بهره‌وری است. و معمولا، تاخیر ناشی از هیجان‌های عمیق‌تری در وجود انسان است. آدم‌هایی که رشد شخصیت را به سبک زندگی‌شان تبدیل کرده‌اند، عادت دارند به شکل عمیق‌تری در این مشکلات کندوکاو کنند، و در نتیجه، احتمال رسیدن به راه‌حل‌های کاربردی برای این مشکلات را افزایش می‌دهند.

هم‌چنین، می‌توانید حدس بزنید؛ دومین دشمن بزرگ بهره‌وری، استرس است. زندگی پرآشوب و همراه بی‌قرار آدم‌ها معمولا تحت تاثیر انتظاراتی قرار دارند که به دنبال کمال و عملکرد ایده‌آل هستند؛ و هنگامی که استرس نیز به آن وضعیت اضافه می‌شود، بهره‌وری‌مان پایین می‌آید. زمانی زیادی صرف نگرانی و تلاش برای انجام چندین کار به طور هم‌زمان می‌کنیم؛ به این ترتیب توانایی‌مان برای تمرکز و تکمیل کارها روز به روز کاهش می‌یابد.

تکنیک‌های خود بهبودی توانایی‌مان را برای تمرکز و مدیریت استرس بهبود می‌بخشند، کمک‌تان می‌کنند به هیجان‌ها و انگیزه‌های درونی‌تان دست یابید، و بهره‌وری‌تان را به بالاترین سطح ممکن برسانید.

فقط باید تصور کنید، اگر هیچ مانعی بر سر راه رسیدن با بالاترین سطح بهره‌وری وجود نداشته باشد، زندگی‌تان چگونه خواهد بود. در این صورت، به چه جاهایی خواهید رسید؟

۵. بهبود کنترل نفس

کنترل نفس، توانایی تعدیل هیجان‌ها، افکار، و رفتارها به منظور تحقق اهداف مشخص، نوعی توانایی شناختی است که می‌تواند به همان گونه انجام شود و تقویت یابد که ماهیچه‌های پرورش و تقویت می‌یابند.

وقتی در زندگی‌تان اهدافی را مشخص می‌کنید و برای تحقق‌شان تلاش می‌کنید، به آسانی ممکن تحت تاثیر وسوسه‌ها، عادات، و محرک‌ها، به خصوص باورهای ناخودآگاه و هیجان‌های پنهان، از مسیر خود خارج شوید.

با تبدیل خود بهبودی به یک بخش مهم و دائمی از زندگی‌تان، تمام باورها و احساسات پنهان درون وجودتان را برای آشکار خواهید ساخت. ‌”‌ماهیچه‌های‌”‌ کنترل نفس‌تان را تقویت می‌کنید، و ایجاد عادات جدید و تحقق اهداف بلند و کوتاه مدت‌تان را میسر خواهید کرد.

۶. موفقیت‌های بزرگ‌تر

موفقیت

منظورمان از موفقیت، توانایی رسیدن به نشانه‌های تحقق اهدافی است که هر آدمی برای خود معین کرده است؛ نه آن نشانه‌های مرسومی که معمولا رسانه‌ها از “‌موفقیت‌”‌ ارائه می‌دهند (نظیر ثروت، محبوبیت، شهرت، یا قدرت). با این حال، اگر واقعا، همین موارد نیز (ثروت و محبوبیت و غیره) اهدافی باشند که واقعا به دنبال‌شان هستید، با تبدیل خود بهبودی به یک بخش همیشگی از سبک زندگی‌تان، احتمال تحقق این هدف را نیز افزایش خواهید داد.

وقتی به چند مزیت رشد شخصیت که تاکنون در این مقاله گفته شدند، نگاهی می‌اندازیم، بیش از پیش به صحت جمله‌ی بالا پی می‌بریم؛ روابط سالم و حمایت کننده، کاهش استرس و بهبود وضعیت سلامتی حاصل از آن، افزایش بهره‌وری، و بهبود کنترل نفس، همگی محیط و شرایط لازم را برای رسیدن به موفقیت مهیا می‌کنند.

۷. بهبود آرامش ذهن

جدای از آرامش ذهنی که عموما بر اثر وجود عواملی نظیر کاهش سطوح استرس، بهبود وضعیت سلامت عمومی، و موفق بودن در انسان ایجاد می‌شود، تمرین‌های مکرر خودآگاهی و خود بهبود نیز می‌توانند احساس رضایت و آسایش خاطر بیش‌تری را نیز ایجاد کنند.

تمرین مرتب تکنیک‌های ‌ذهن‌آگاهی، مراقبه، و ذهنی – بدنی از قبیل یوگا و چی‌ کونگ می‌تواند تمرکز و خودآگاهی را بهبود ببخشد، و در نتیجه، باعث ایجاد آرامش ذهنی شود.

هم‌چنین، تمرین‌های رشد شخصیت معمولا باعث افزایش میزان درک از خود و سایرین می‌شود؛ همین مسئله نیز به رسیدن به حس آرامش و اعتماد بیش‌تر کمک می‌کند.

۸. مادر و پدر بهتری بودن

از آن‌جا که کودکان و نوزادان همه چیز را از طریق تقلید از والدین و سرپرستان‌شان می‌آموزند، اول و مهم‌تر از همه برای مادران و پدران این است که شخصیت‌شان را رشد و بهبود بدهند.

برای آن‌که مادر و پدر بهتری باشید – مادر و پدری که به عنوان نخستین و بهترین الگو برای نوزادان و کودکان به شمار می‌روند، لازم است اراده کنید و نگاهی طولانی، عمیق، و صادقانه بر شخصیت‌تان داشته باشید.

هنگامی که وقت‌تان را برای رشد شخصیت و خود آگاهی سپری می‌کنید، احتمال این‌که به صورت ناخواسته الگوها و رفتارهای منفی خود را به کودکان‌تان انتقال دهید، کاهش می‌یابد. هم‌چنین، احتمال آن‌که گرفتار شدن به مشکلات رایج مادرها و پدرها از قبیل تقویت منفی، خشم، تحکم، اختیار دادن، دخالت در جزئی‌ترین امور و امثال این‌ها نیز کم‌تر می‌شود.

۹. تقویت توان بازیابی

طبق تعریف واژه‌نامه‌ها، واژه‌ی بازیابی به معنی ‌”‌دوباره به دست آوردن‌”‌ است، و توان بازیابی به اصطلاح به معنی ظرفیت بازیابی سریع کنترل زندگی پس از تجربه‌ی چالش‌ها، تراژدی‌ها، و دشواری‌ها است. توان بازیابی نوعی توانایی روانشناختی جهت بیرون آمدن از وضعیت‌های دشوار و بازگشتن به وضعیت روانی و هیجانی سالم به شمار می‌رود. توان بازیابی اساسا نوعی از انعطاف‌پذیری هیجانی است.

رشد شخصیت به شما این امکان را می‌دهد تا از درون و بیرون بدن‌تان با موانع رو به رو شوید و با آن‌ها مبارزه کنید. زمانی که برای تقویت هوش هیجانی، خود آگاهی، و استراتژی‌های مقابله با مشکلات صرف می‌کنید، تاثیر مستقیم و مثبتی بر سطوح توان بازیابی‌تان خواهد داشت.

زندگی همیشه هنگامی که اصلا انتظارش را نداریم، از طریق موانع و چالش‌ها، ضربات سختی به ما وارد می‌کند. داشتن توان بازیابی به معنی توانایی بازگرداندن سریع این ضربات، و بازگشتن به وضعیت طبیعی و متعادل، رشد‌، و یادگیری از این تجربه‌های سخت به جای شکستن و شکست خوردن است.

در واقع، تقویت توان بازیابی ممکن است مهم‌ترین چیزی باشد که هر آدم می‌تواند برای بهبود رضایت عمومی از زندگی‌اش به دست آورد.

۱۰. شادی بیش‌تر

۱۰. شادی بیش‌تر

و در نهایت، به بالاترین مزیت رشد شخصیت رسیدیم – شادی و شادکامی.

در حقیقت، اگر شادی، نه مقصد، بلکه خود سفر باشد، آن‌گاه صرف وقت در زندگی روزانه‌تان جهت رشد خود، لذت این سفر را صد چندان می‌کند.

یک زندگی را تصور کنید که در آن از سلامتی و روابط مناسب با دیگران بهره‌مند هستید؛ یک زندگی که در آن بر خودتان کنترل دارید و می‌توانید با هر چالشی که در مسیرتان وجود دارد، مقابله کنید؛ یک زندگی که در آن همیشه احساس اعتماد به نفس دارید و می‌توانید با تلاش به موفقیت برسید.

با صرف زمان و تلاش برای رشد شخصیت‌تان، تاثیرات منفی استرس و بیماری‌ها را کاهش، و توانایی‌تان را برای کنترل زندگی و روابط‌تان افزایش دهید.

از طریق تلاش برای رسیدن به خود بهبودی، یاد خواهید گرفت باورهای پنهان، آسیب‌ها، و عادات و رفتارهای خود تخریبی‌تان را شناسایی، درمان، و دگرگون کنید.

تمام عوامل فوق باعث از میان رفتن لایه به لایه‌ی موانعی می‌شوند که توانایی‌مان را برای رسیدن به لذت و شادی واقعی سرکوب می‌کنند.


حتما بخوانید: ۵ هورمون شادی و را‌ه‌های افزایش آن


حرف‌های آخر

بنابراین، دفعه‌ی بعد که احساس کردید زندگی‌تان یا برخی از جوانب از زندگی‌تان بی‌کیفیت و ناخوشایند شده‌اند، و وسوسه شدید که برای خرید لوازم آرایش، لباس، یا جدیدتری بازی ویدئویی پول خرج کنید، در تصمیم‌تان تجدید نظر کنید و لحظه‌ای به تلاش برای خود بهبودی فکر کنید.

صرف پول برای آرایش و لباس ممکن است موقتا حال و هوای‌تان را بهبود ببخشد، ولی خود بهبودی و رشد شخصیتی می‌تواند کل زندگی‌تان را به سمت مثبت تغییر دهد.

برگرفته از: lifehack

درباره گردآورنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در اینستاگرام دنبال کنید