Select Page

۴ عادت قدرتمند که زندگی شما را دگرگون می‌کند

۴ عادت قدرتمند که زندگی شما را دگرگون می‌کند

اگه ما عادت های خوب را یاد نگیریم، زندگی برامون سخت تر می شود. ما دوانتخاب داریم:به خودمان سخت بگیریم تا زندگی برای ما آسان تر شود یا زندگی به خودمان آسان بگیریم و زندگی برامون سخت تر بشه!

۲۱ روز طول میکشه تا یه عادت در وجود انسان شکل بگیره .این به این معنیه که اگه تو بتونی یه رفتار مثبت رو بارها و بارها به مدت سه هفته تکرار کنی اون رفتار برات یه عادت میشه . اوایل خیلی سخته . اما وقتی که این کار رو با موفقیت پشت سر بذاری تمام سختی ها و مشکلاتش فراموش میشه . چیزی که بعد سه هفته برات میمونه حیرت و تعجبیه که داری از اینکه چقدر راحت میتونی یه عادت جدید رو حتی در بیشتر مواقع بدون فکر کردن در وجودت شکل بدی .افراد موفق عادت های خوب را انتخاب می کنند تا بر زندگی تکراریشان غلبه کنند.”لولاهای کوچک درهای بزرگ را باز می کند”

همه ی عادت های خوب به میزان قدرت یکسان شکل نمی گیرند، برخی از عادت ها قوی تر هستند.در این مقاله ما به شما ۴ عادت قدرتمند آشنا می کنیم که اعتماد به نفس شما را تقویت خواهد کرد.دانستن این موارد به شما کمک می کند تا به هدفتان برسید و این مسیر را برایتان لذت بخش تر می کند.

۱.زندگی را در آغوش بگیر و در برابر آن مقاومت نکن.

زندگی را در آغوش بگیر

وقتی زندگی به روال خوب پیش نمیره، اغلب مقاومت می کنیم. به جای مقاومت، یک لحظه به این فکر کن که چه اتفاقی افتاده و چرا؟ دانستن این اطلاعات ارزشمند است.لحظات سخت در الگوهای فکری اختلال ایجاد می کند. اگر شما این لحظات را در آغوش بگیرید ، می تونه اثر مثبتی در زندگی ما بزاره و مانند صدفی که روزانه جمع آوری می کنیم برای ما ارزشمند باشد.زندگی را در آغوش بگیر و خود را از رکود و بی حرکتی نجات بده.زندگی ممکنه برنامه های تو را خراب کنه  و خرابی برنامه ها حال تو را خراب کنه. پس دقت کن.

۲.خودتان را تایید کنید و ارزش کار خود را بدانید.

خود را تایید کنید

یکی از رایج ترین شیوه ها برای بی ارزش کردن کارمان پرسیدن سوالات اشتباه است. چنین سوالاتی قدرت را از ما سلب می کند. آنها به سرعت الگوهای مثبت ذهنمان را به منفی تبدیل می کنند.

سوال: چرا من نمی توانم وزنم را کم کنم؟ پاسخ: از آنجا شما یک خوک هستید!

سوال: چرا من نمی توانم کارها را درست انجام دهم؟ پاسخ: از آنجا که شما باهوش نیستید!

سوال: چرا من شکست می خورم؟ پاسخ: از آنجا شما بازنده هستید!

پرسیدن و پاسخ دادن چنین سوالاتی فقط وضع موجود را بدتر می کند. سوالات خوب می تواند پاسخ های خوبی همراه داشته باشد.

  • دو راه موثر که می تونم برای کاهش وزنم انجام بدم چیست؟
  • بهترین راه برای انجام این کار چه می توند باشد؟
  • سه شیوه ی برای افزایش درآمدم چیست؟

سوالات صحیح از خودتان بپرسید تا بهتان قدرت دهد.

۳. هرگز یادگیری رو متوقف نکن.

یادگیری را ادامه دهید

در پایه و اساس موفقیت شخصی میل سیری ناپذیری برای یادگیری چیزهای جدید نهفته است . این میل , رشد و پیشرفتت رو به عنوان یک انسان آسون میکنه و ذهنت رو همیشه به چالش میکشه . این کار نه تنها تو رو به صورت مستمر و مکرر به بازسازی شخصیتت تشویق میکنه بلکه  با حس خشنودی که از خودت بهت میده بهت کمک میکنه که مبارزه کنی . اگه دیگه تمایل نداشته باشیم که جهانی که در اون زندگی میکنیم رو کشف کنیم یک نقطه ی پایان به تمام پیشرفتهایی که میتونیم به دست بیاریم میذاریم . این طرز فکر سمی میتونه با میل به یادگیری و کشف چیزهای جدید تغییر کنه . این میل میتونه سوخت شما برای دنبال کردن اهداف و ماجراجویی های جدید باشه .

یادگیری رو به یک عادت تبدیل کن . یاد بگیر که ذهنیت دانشجو بودن در زندگی رو داشته باشی . از عادت روزانه ی خودآموزی برای پیشرفت در زندگی و توسعه ی مهارت های جدید استفاده کن.

۴.خود انگیزگی رو به عادت تبدیل کن.

بسیاری از مردم در تعجبن که چه رازی در انگیزه وجود داره . اونها بدون اینکه بدونن که تنها یک راز در انگیزه داشتن وجود داره مبارزه میکنند : هیچ کس جز خودت نمیتونه بهت انگیزه بده .

«انگیزه آتشی است که از درون نشات میگیره . اگه کس دیگه ای تلاش کنه که اون رو زیر شما روشن کنه شانس سوختن بسیار کمه.»

“استفان کاوی”

دیدن فیلم های انگیزشی گوش دادن به سخنرانان انگیزشی و خواندن جملات انگیزشی شاید شما رو برای مدت کوتاهی هیجان زده کنه . با این وجود در بلند مدت چیز زیادی بهت اضافه نمیکنه . میدونی ؟ فقط خودت مسئول انگیزه ی خودت هستی . اگه تو با انگیزه نیستی هیچکس دیگه مقصر نیست . با این وجود اگه یک انگیزه ی طولانی مدت میخوای باید یک میل سوزان در وجودت داشته باشی که تورو توی راهی که میری نگه داره . هیچ اهمیتی نداره که این میل سوزانت چی باشه . این میل سوزان فقط میتونه توسط خودت مشتعل بشه . دیگران ممکنه بتونن برای مدت کوتاهی شعله ای از این آتش رو در وجودت روشن کنن اما به همان سرعتی که روشن شده به همون سرعت هم خواموش میشه .این که روز به روز به خودت انگیزه بدی رو به یه عادت تبدیل کن . عادت قدرتمند بعدی بهت نشون میده که چجوری …

امیدوارم که از این عادت های قدرتمند که باعث ایجاد تغییرات شگرفی در زندگیت میشه لذت برده باشی و همه شو جدی بگیری . و در راه اینکه اونها رو به عادت تبدیل کنی مداومت و پشتکار داشته باشی و دلسرد نشی.

درباره گردآورنده

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید