Select Page

سه دلیل اهمیت ثبت وقایع روزانه در سلامت روانی و رشد شخصی

سه دلیل اهمیت ثبت وقایع روزانه در سلامت روانی و رشد شخصی

نوشتن اتفاقات روزمره بیش از آنچه که تصور می کنید می تواند بر سلامت و پیشرفت شخصی شما موثر باشد. این مقاله به بررسی این موضوع که ژورنال نویسی تا چه اندازه می تواند به شما در داشتن یک زندگی بهتر کمک کند می پردازد.

حتما بخوانید: ۱۱ نکته کاربردی برای افزایش کیفیت ارتباط با دیگران

در این دنیای مدرن، گم نشدن میان هرج و مرج ها، فشارها و دغدغه های کاری امر بسیار مهم و سختی است. تصور کنید که یک هفته ی جدید را شروع می کنید با این اشتیاق که کارهایتان را به نحو احسن به انجام برسانید. تلاش کرده و با دوستهایتان برنامه ریزی می کنید اما همه چیز آنطورکه انتظار دارید پیش نمی رود. به اواسط هفته که میرسید با در نظر گرفتن نتایج دلسردتر می شوید. و در پایان هفته می بینید که هیچ یک از اهدافتان را محقق نساخته اید. شما به مقدار زیادی کار کرده اید و کم خوابیده اید و حال چون به نتیجه ی دلخواهتان نرسیده اید باید تمام این کارها را طی هفته ی آینده نیز تکرار کنید. این می تواند به شدت روی سلامت روانی شما تاثیرگذار باشد و بعد از یک مدت باعث شود حس کنید که مدتی است هیچ گونه تغییر و پیشرفتی نداشته اید. ژورنال نویسی راه حل این مشکل است، به دلایل زیر:

ببینید تا کجا پیش رفته اید!

ثبت وقایع

خیلی از مواقع در زندگی درک اینکه طی سالها، ماهها و حتی هفته های گذشته چقدر پیشرفت داشته ایم برایمان دشوار و گاها غیر ممکن می شود. اگر شما دیدتان را نسبت به آنچه کسب کرده اید و نسبت به نتایج تلاش هایتان از دست بدهید با گذر زمان حس خواهید کرد که هیچ کار سودمندی انجام نداده اید و احساس درماندگی خواهید داشت. نوشتن قایع مهم روزانه می تواند به شما در فهم میزان پیشرفتتان کمک قابل توجهی کند. برای مثال اگر در محل کارتان پروژه ی بزرگی را شروع کرده اید. ممکن است پس از مدتی برایتان پروژه طولانی و بدون ثمر به نظر رسد. اما اگر گزارش روزانه ای از کارهایتان و از نتایج کوچک بدست آمده تهیه کرده باشید کاملا متوجه پیشرفت در کارتان می شوید و آنجاست که با خود می گویید “چقدر عالی، خیلی از کارهایی که مشخص کرده بودم تا الان انجام دهم را تکمیل کرده ام”. این باعث می شود حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید و پیشرفت و رشدتان را ببینید.

این کار همچنین باعث می شود با خودتان صادق باشید. فرض کنید روز شنبه کاری را که حتما باید انجام دهید را توی دفترتان یادداشت کرده اید. بعد وقتی روز چهارشنبه آن را دوباره ببینید با خود خواهید گفت این اولین کاری است که باید تا فردا از اتمامش مطمئن شوم.

روی روزتان موثر شوید

سلامت روانی

این کار ممکن است به نظرآسان رسد اما همین کار کوچک و ساده می تواند تاثیرات خیلی خیلی مهمی داشته باشد. بسیاری از مردم سرشان را مطلقا با کارشان گرم می کنند و مشکل این رویکرد این است که این افراد  شانس دیدن دستاورد ها و پیروزی های کوچکی که هر روز کسب می کنند را از دست می دهند. عادت کردن به ژورنال نویسی به شما کمک می کند بیش از پیش به نکات مثبتی که داشته اید توجه کنید. و این موضوع می تواند روی تمامی تصمیم هایی که در طول روز میگیرید موثر واقع شود. تاثیر مثبت گرفتن ممکن است ساده به نظر رسد اما تلاش زیادی لازم است که فرد پیروزی ها و نقاط قوت خود را ببیند، کاستی هایش را با دیدی مثبت بررسی کند و بعد با همین دیدگاه مثبت در روزهای بعدی تصمیم های سنجیده تر و مناسب تری بگیرد.

واژگانتان را تقویت کنید

تقویت واژگان

دلیل دیگری که یادداشت وقایع روزانه می تواند باعث رشد شخصی شما شود این است که باعث تقویت املا و دستور زبانتان می گردد و این مهارت ها می توانند بعدها در محل کار یا تحصیلتان به شدت مفید واقع شوند. در ابتدا اگر مشکلی داشتید می توانید با کمک اینترنت آن را حل کنید. زیرا برای این کار ممکن است به لغاتی نیاز داشته باشید که در حالت عادی از آنها استفاده نمی کنید، در نتیجه به مرور زمان و با انجام این کار دامنه ی لغات بسیار گسترده تری نیز خواهید داشت. دفتر یادداشت روزانه نباید فقط باعث رشد شخصی شما در زمینه های روحی شود بلکه باید مهارت های شما را در هجی و املا، گرامر و قواعد، طرز بیان و همچنین انتخاب لغات مناسب تقویت کند.

حتما بخوانید: چرا همیشه احساس خستگی میکنیم؟

در این سه پاراگراف کوتاه چند دلیل جالب را برای اینکه چطور ژورنال نویسی می تواند در زندگی شما تغییر ایجاد کند، مورد بررسی قرار دادیم. ژورنال نویسی به معنی نوشتن افکار، احساسات و وقایع روز گذشته تان است به گونه ای که بازتاب مختصری نیز از نحوه تاثیرگذاری آنها و نظر صادقانه خودتان داشته باشد. این کار به شما کمک می کند که رو به جلو در حرکت باشید، پیشرفت کنید، با مشکلات و مسائل گذشته کنار بیایید و همچنین به خاطر تمام چیزهایی که طبق برنامه پیش رفتند و به خاطر تمام موفقیت هایتان خوشحال باشید.

About The Author

ندا ستارزاده

عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها