Select Page

هشت نقل قول از استیون هاوکینگ در رابطه با زندگی، انسانیت و جهان هستی

هشت نقل قول از استیون هاوکینگ در رابطه با زندگی، انسانیت و جهان هستی

در حالی که مرگ استیون هاوکینگ در چهاردهم مارس ۲۰۱۸ موجب غم و اندوه بسیاری در سرتاسر جهان شد، زندگی او همچنان الهام بخش، روشنگر راه و الگوی انسانهای بی شماری است. جملات زیر از استیون هاوکینگ چکیده ای است از نگرش او بر علم، زندگی، جهان، ارتباطات و زندگی کردن با وجود ناتوانی ها.

پیش از بازگویی این جملات تاثیرگذار اندکی به زندگی این مرد بزرگ خواهیم پرداخت. او تنها ۲۱ سال داشت که پزشکان بیماری نورون حرکتی را در وی تشخیص داده و معتقد بودند چند سال دیگر بیشتر زنده نخواهد ماند. اما هاوکینگ بر خلاف تمام این احتمالات به زندگی پربار و تاثیرگذار خود ادامه داد هرچند که برای جابه جایی به ویلچر و برای بیان افکارش به کامپیوترها وابسته بود. او دو بار ازدواج کرد، سه بچه داشت و دنیا را با نگرش متفاوت علمی خود تغییر داد. استیون هاوکینگ فیزیکدان نظری مشهور بیش از هر چیز به دلیل اقدامات پیش گامانه ی علمی اش شناخته شده است. او همچنین انقلابی بزرگ در زمینه ی تفکرات علمی روی طیف عظیمی از موضوعات از قبیل کیهان شناسی، نظریه ی نسبیت، گرانش کوانتومی و سیاه چاله ها ایجاد کرد. هرچند نقل قول های او علاوه بر نکات علمی موضوعات بسیار بیشتری را نیز پوشش میدهند.

۱.دیدگاه هاوکینگ نسبت به آی کیو

بدون شک هیچ کس نمی تواند نابغه بودن هاوکینگ را انکار کند. عقاید و نظرات او چنان عمیق بودند که تمام تفکرات علمی جهان را برای همیشه تغییر دادند. اما هرگز کسی او را در حال صحبت از سطح آی کیو اش ندید. احتمالا او به حدی مشغول اکتشافات علمی خود بوده که زمانی برای پرداختن به چنین موضوعاتی نداشته است. زمانی که از او درمورد آی کیواش سوال شد پاسخ داد:  “هیچ نظری ندارم.افرادی که به سطح آی کیوی خود می بالند بازندگانند.”


مقاله مرتبط: ۶ اصل موفقیت;نقشه‌ی راه برای رسیدن به موفقیت

۲.دیدگاه هاوکینگ نسبت به تقدیر

هاوکینگ یک دانشمند بود و به همین دلیل تمام نظریاتش از مشاهدات عینی نشات میگرفت. او هیچ وقت علاقه ای به پیدا کردن جواب از طریق دین و یا خرافات نداشت و چنین می گفت:   “من متوجه شده ام که حتی افرادی که معتقدند همه چیز از قبل مقدر شده است و ما توان تغییر هیچ چیز را نداریم نیز قبل از رد شدن از خیابان به این طرف و آن طرف خود نگاه می کنند.” این نقل قول همچنین یک نمونه ی خوب برای نشان دادن حس شوخ طبعی اوست.

۳.تاثیرگذاری هاوکینگ روی دیگران

یکی از نکات فوق العاده ی دیگر درمورد استیون هاوکینگ مشوق و الهام بخش بودنش برای دیگران است. او هیچ وقت از توانایی های ذهنی اش برای تحقیر دیگران یا نادان نشان دان آنها استفاده نکرد. جمله ی زیر نشان می دهد که او چگونه هم زمان هم دیگران را بالا می کشد و به آنها انگیزه میدهد و هم نگاهی موشکافانه به نظریه ی تکامل می کند:  “دفعه ی بعد که کسی از شما به دلیل اشتباهاتتان انتقاد کرد، به او بگویید این ممکن است اتفاق خوبی باشد. زیرا اگر نقص نبود نه من و نه تو وجود نداشتیم.”

استیون هاوکینگ

۴.دیدگاه هاوکینگ نسبت به ناتوانی

با وجود داشتن ناتوانی های جدی و محدود کننده هاوکینگ در مسیر زندگیش به چیز هایی دست یافت که اکثر مردم هرگز موفق به انجامش نشده و نخواهند شد. او اغلب در مورد زندگی کردن با وجود ناتوانی ها حرف میزد و افرادی که شرایط محدود کننده داشتند را تشویق میکرد. این حقیقت که او هرگز برای شرایطی که داشت متاسف و ناراحت نبود احتمالا یکی از تاثیرگذار ترین جنبه های شخصیت اوست.  “توصیه ی من به سایر افراد ناتوان این است که روی چیزهایی تمرکز کنید که ناتوانیتان مانع انجامشان نمی شود، و برای آنچه از آن محدود شده اید ناراحت نباشید. اجازه ندهید روحتان نیز مانند جسمتان ناتوان و معلول شود.”

۵.شوخ طبعی هاوکینگ

استیون هاوکینگ فردی با استعداد، مهربان، موثر و همچنین بسیار شوخ طبع بود. کار او بسیار مفهومی و جدی بود و زندگی کردن با چنین بیماری ای نیز مسلما کار آسانی نبوده است اما هاوکینگ همیشه برای جوک گفتن آماده بود. بسیاری از جملات استیون هاوکینگ سرشار از شوخ طبعی هستند.  “نکته ی منفی سلبریتی بودن برای من این است که من نمیتوانم بدون شناخته شدن به هیچ کجای دنیا بروم. حتی عینک دودی و کلاه گیس هم به کارم نمی آید زیرا ویلچرم همه چیز را لو می دهد.”

۶.دیدگاه هاوکینگ نسبت به بشریت

اگر سیاستمداران بیشتری به حرفهای دانشمندان مطرح گوش میکردند جهان جای بسیار امن تر و شادتری می شد. تصور کنید تمام سران دنیا به جمله ی زیر گوش و طبق آن عمل می کردند:  “تجاوز و پرخاشگری ،بزرگتری نقص بشریت، تمدن را نابود خواهد کرد.”


حتما بخوانید: ۱۰ سوالی که برای رسیدن به هدف‌هایتان باید هر روز از خودتان بپرسید


۷.دیدگاه هاوکینگ نسبت به محیط زیست

در حقیقت تنها سیاستمداران نیستند که باید روی سخنان هوشمندانه ی او تامل کنند. هر کدام از ما در برابر سیاره مان و آینده اش مسئولیم. روی جمله ی زیر فکر کنید و ببینید از همین امروز چه تغییراتی می توانید ایجاد کنید. ما شاید قادر به مهاجرت و زندگی در مریخ نباشیم اما می توانیم اندکی هوشمندانه تر از منابع با ارزش در اختیارمان استفاده کنیم: “ما به دلیل حرص و حماقت خودمان در معرض نابودی هستیم، ما نمیتوانیم در یک سیاره ی کوچک که روز به روز آلوده تر و پرجمعیت تر می شود فقط خودمان را در نظربگیریم.”

۸.نصیحت هاوکینگ به فرزندانش

شاید بهترین نصیحتی که بتوانیم از هاوکینگ دریافت کنیم نصیحتی است که وی به فرزندان خود کرد. او اغلب می گفت که سه فرزندش لذت و شادی را به زندگی او آوردند. نصیحت او به آنها می تواند به ما نیز کمک کند که قدردان شگفتی زنده بودن در این دنیای بی نظیر باشیم.  “اول، به یاد داشته باشید که نگاهتان بالا و به سمت ستارگان باشد نه پایین سمت پاهایتان. دوم، هیچ وقت از کار دست نکشید، کار به شما معنا و هدف می بخشد و زندگی بدون آن پوچ و بی معنا است. سوم، اگر به اندازه ای خوش شانس بودید که عشق به سراغتان بیاید، به یاد بسپارید که آنجاست و از دستش ندهید.”

استیون هاوکینگ

ممکن است سالها طول بکشد تا فرد دیگری همچون استیون هاوکینگ پیدا شود. او علاوه بر یک نابغه ی بزرگ بودن، می توانست تفکراتش را با دیگران در میان بگذارد و الهام بخش همه ی ما باشد تا بتوانیم از تمام پتانسیل های خود استفاده کنیم. هر زمان که احساس نا امیدی داشته باشیم یا به توانایی هایمان شک کنیم خواندن جملات و نقل قول های استیون هاوکینگ می تواند به ما امید ببخشد و ما را تشویق کند تا کاری را که می خواهیم در طول این زندگی با ارزش انجام دهیم را به نحو احسن به انجام برسانیم.

 

منبع: learning-mind

About The Author

ندا ستارزاده

عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها