Select Page

آزمون شخصیت چند وجهی مینه‌سوتا – فرم کوتاه MMPI-short form

آزمون شخصیت چند وجهی مینه‌سوتا – فرم کوتاه MMPI-short form
ترس یا شجاعت

تست MMPI یکی از بهترین ابزارهای روانشناسان بالینی و پر استفاده ترین ابزار سنجش و غربالگری بیماری های روانی است. این تست حاصل کار گروهی از روانشناسان دانشگاه مینه‌سوتا است که بارها مورد تجدید نظر، اصلاح و بهینه سازی قرار گرفته است.علاوه بر موارد بالینی و غربال گری بیماری های روانی از این ابزار در موارد متعدد دیگر از جمله موارد زیر استفاده شده است:

– در امور قضایی و اصلاح تبهکاران
– یافتن کاندیدهای مناسب جهت موقعیتهای اجتماعی که با سلامت جامعه در ارتباطند. مانند کارکنان انرژی هسته ای، افسران پلیس، خلبانان هواپیما و سایر موارد.
–   انتخاب رویکرد درمانی مناسب
– مراکز مشاوره
– ازدواج و مشاوره خانواده

مقیاسهای اساسی
پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا دارای سه مقیاس می‌باشد که عبارتند از : مقیاسهای روایی و مقیاسهای بالینی . مقیاسهای روایی شامل : نمی‌توانم بگویم ، دروغ پرداز ، نابسامدی و مقیاس اصلاح می‌باشد. مقیاسهای بالینی نیز شامل : خود بیمارانگاری ، افسردگی ، هستری ، انحراف روانی – اجتماعی ، مردانگی – زنانگی ، پارانویا ، ضعف روانی ، اسکیزوفرنی ، شیدایی خفیف و درونگراییی اجتماعی.

نمونه های معمول این آزمون در کاربرد بالینی بین ۲۴۰ تا ۵۶۰ ماده را شامل می شوند که زمان بسیاری را برای اجرا می طلبد. اما این آزمون فرم کوتاه بوده و تنها ۷۱سوال دارد. دکتر اخوت ، براهنی ، شاملو و نوعپرست با در نظر گرفتن محدودیت ناشی از حجم سوالات به بازآرایی و بهینه سازی این تست اقدام نمودند که حاصل کار ایشان تست حاضر است. لازم به ذکر است که تا به حال هزاران پژوهش و مقاله با استفاده از این ابزار در سراسر جهان انجام گرفته است که در بسیاری از تصمیم سازی ها مورد استفاده قرار گرفته اند.با توجه به اهمیت و کاربرد این تست، بر آن شدیم تا آن را در اختیار متخصصین روانشناسی، استخدامی و آحاد مردم قرار دهیم. به آسانی می توانید از همین صفحه آن را اجرا ، نمیرخ روانی خود را دریافت و از تفسیر آن استفاده نمایید.لازم به ذکر است که تفسیر کامل این آزمون پیچیده و نیازمند تخصص  و تجربه بسیار زیاد است، تفسیر های نرم افزار و مکانیکی توانایی تفسیر کامل این تست را ندارند و اکثر موارد صرفا به ردیف نمودن کدهای تشخیصی ذیل نیمرخ ها می پردازند.بر همین اساس به منظور ساده نمودن کار با این تست، تفسیر ساده و کاربردی اولیه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. باز هم یادآور می شویم برای تفسیر کامل نیاز به تماس با متخصص روانشناس آموزش دیده دارید.

درباره نویسنده

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در اینستاگرام دنبال کنید