Select Page

۵ قدم برای بهبود طرز فکر در ۲۰ دقیقه

۵ قدم برای بهبود طرز فکر در ۲۰ دقیقه

طرز فکر مجموعه ای از رفتار و نحوه برخورد شخص است.  تحقیقات و پژوهش های محققین نشان از آن دارد که تلاش و سخت کوشی برای رشد و موفقیت بسیار مهم تر از هوش و استعداد است. زمانی که ما طرز تفکرمان را برای رشد و تعالی عوض کنیم راه و مسیر زندگی مان را نیز تغییر خواهیم داد.

با برداشتن این قدم های کوچک به صورت روزانه، راحت و سریع تمرکز و طرز فکرتان را بهبود ببخشید.

۱. تنفس ( ۵ دقیقه )

مطالعات نشان می دهد تنها چند دقیقه آرامش در روز می تواند ذهن ما را باز کرده و آن را برای خلاقانه ترین ایده های ما آماده کند.در نقطه ای آرام و ساکت بنشینید و یا بایستید. حالا ذهنتان را آرام کنید، مکانی را تصور کنید که در آن در آرامش هستید مانند یک ساحل و یا کوهستان. آرام نفس عمیق بکشید و به صحنه ای که مجسم کرده اید فکر کنید. چنانچه افکار مزاحم مثل موضوعات مربوط به پروژه و یا شغلاتان، مسائل مالی و … به سراغتان آمدند به آن ها توجه نکنید ( فکر نکنید ) و دوباره به صحنه های که تجسم کرده بودید برگردید. روزانه ۵ الی ۱۰ دقیقه در آرامش، نفس عمیق کشیدن کمک می کند در شرایطی که سطح استرس بالا رفته بتوانیم خودمان را دوباره در مسیر قرار داده و باز یابیم تا با ذهنی باز آماده راه حل های بهتر برای مواجه شدن با موضوعات باشیم.

۲. مراقب افکارمان باشیم ( ۵ دقیقه )

شاید تا به حال برایمان پیش آمده که صبح از خواب بیدار شده ایم، در حالی که هوا کثیف است گفته باشیم ” امروز روز بدی است “. اگر نگوییم همیشه اما در اکثر مواقع نیز روز به همان شکل که فکر می کردیم سپری می شود. افکار ما قدرتمند هستند. فکر ما احساسی را می سازد که ما را به سمت کارها و رفتارهایی سوق می دهد که تعیین کننده خواهد بود که روز خوبی را سپری کنیم و یا خیر. آموختن این نکته که ما نوع افکارمان را انتخاب می کنیم، یکی از مهم ترین درس هایی است که می توانیم در زندگی بیاموزیم. ۵ دقیقه زمان گذاشتن برای مطمئن شدن از مثبت و درست بودن افکارمان باعث خواهد شد تا طرز فکر مثبت و درستی را داشته باشیم.

۳. لیست کردن توانمندی ها ( ۳ دقیقه )

تایمر را تنظیم کنید و شروع کنید به نوشتن ۵ مورد از توانمندی هایتان . تجربه نشان می دهد که این کار انرژی مثبت را به سمت ما سوق خواهد داد و باعث می شود حس بهتر، خواب بهتر و حتی سیستم ایمنی بدنی بهتری را داشته باشیم. سعی کنید هر روز لیست جدید و متفاوتی را بنویسید و در پایان هفته شما لیستی بلند بالا از توانمندی هایتان در عرصه های مختلف را خواهید دید که با انرژی که دریافت می کنید بهره وری تان بهبود و افکار مثبت و بهتری نیز خواهید داشت. البته فراموش نکنید که این لیست فقط برای شما است، پس با خودتان صادق باشید و واقعا توانمندی هایتان را بنویسید !!!

۴. تعیین هدف روزانه ( ۵ دقیقه )

هر صبح هدفی را برای خودتان مشخص کنید که چگونه روزتان به پایان برسد. چه کارهایی انجام خواهید داد تا حس بهتری را در پایان تجربه کنید؟ در ارتباط هایتان چه حسی دارید و برای پیشرفت چه راه حل هایی به ذهنتان می رسد. قرار نیست نقشه های پیچیده طراحی کنیم ، صرفا فکر کنیم که چه می خواهیم و برای دست یافتن به آن چه باید کرد.

۵. نویزها را خاموش کنیم ( ۲ دقیقه )

فقط یک امروز، در شروع روز چیز دیگری برای گوش دادن  پیدا کنید. در مسیر کارتان معمولا اخبار گوش می دهید ( هیچ وقت مثبت نیست )، با تلفن حرف می زنید و یا شبکه های اجتماعی را چک می کنید. حال از امروز به جای کارهای سابق به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید، سخنرانی که قبلا ضبط کرده اید را گوش دهید و یا به محیط اطرافتان نگاهی بیاندازید که چه اتفاقاتی در جریان است. یک هفته به این کار ادامه دهید و خواهید دید که زمانی که به محل کارتان می رسید بسیار خونسرد تر، مثبت و فکر آرام تری دارید.

با صرف ۲۰ دقیقه در ابتدای هر روز می توانید خودتان را در مسیر طرز فکری مثبت قرار دهید. با ۲ هفته انجام این تمرین ها مشاهده خواهید کرد که بهره وری تان تفاوت چشم گیری خواهد کرد.

About The Author

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

۲ Comments

  1. هادی

    ممنون مطلب بسیار خوب و مفیدی بود.

    Reply
  2. آرزو سادات نوده

    نکته های جالب و قابل تاملی بود سپاسگزارم

    Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها