Select Page

چگونه موثرتر درس بخوانیم; ۴ قانون ساده برای کسب بهترین نتایج در امتحانات

چگونه موثرتر درس بخوانیم; ۴ قانون ساده برای کسب بهترین نتایج در امتحانات

هر ساله با شروع فصل امتحانات یکی از رایج ترین سوالهای پیش آمده این است که “چگونه باید درس بخوانیم تا بتوانیم بهترین نتایج را کسب کنیم؟”. به همین دلیل در این مقاله به چند قانون موثر در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

قانون اول: عوامل حواس پرتیتان را از خود دور کنید.  کنید و محیط مخصوص و آرامی را در خانه، محل کار یا مدرسه‌تان، که می‌توانید در آن به خوبی تمرکز کنید، را انتخاب کرده و فقط در همان نقاط درس بخوانید و حتما جایگاهی مختص این کار برای خود داشته باشید.


مقاله مرتبط: ۸ تمرین برای تقویت حافظه، یادگیری و یادآوری سریع‌تر

 

موثرتر درس

قانون دوم: زمانتان را به بازه های کوتاه ولی مفید تقسیم‌بندی کنید. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان (خصوصا در روزهای پایانی قبل از امتحان) زمانی طولانی را بدون وقفه به مطالعه اختصاص می‌دهند و سعی می‌کنند در طی آن حجم زیادی از اطلاعات را به خاطر بسپارند که در حقیقت چنین کاری آن هم به این شیوه غیر ممکن است. شما باید در بازه‌های کوتاه پانزده الی چهل و پنج دقیقه ای و با تمرکز کامل درس بخوانید تا تلاشتان موثر واقع شود.

سپس بعد از یک بازه‌ی مفید درس خواندن (که طول آن را شما و با توجه به توانتان می‌بایست تایین کنید) باید خود را عادت بدهید که  ابتدا به پیاده روی یا یک فعالیت ورزشی کوتاه در حد ده الی بیست دقیقه بپردازید و پس از آن دوباره سراغ کتاب‌ها و بازه‌ی دوم درس خواندنتان بروید. با این کار نه تنها بازه‌ی دوم موثرتری خواهید داشت بلکه باعث می شوید مطالبی که پیش از آن به خاطر سپردید نیز وارد ضمیر نا‌خود‌آگاه‌تان شده و در ذهنتان ماندگارتر شوند.


مقاله مرتبط: چطور ۹۰٪ چیزهایی که یاد گرفته‌اید را به خاطر بسپارید؟

قانون سوم: در ساعات اولیه روز (صبح ها) درست زمانی که ذهن، بدن و روحیه‌ی تازه‌تر و سرحال تری دارید درس بخوانید. اگر تحصیل و درس خواندن‌تان برای شما حائز اهمیت است چرا باید آن را به ساعات پایانی روز زمانی که احساس خستگی دارید و توان یادگیری‌تان به شدت پایین است موکول کنید؟

قانون چهارم: درس خواندن نیز مثل هر دیسیپلین(نظم) دیگری در زندگی برای اثر بخشی احتیاج به یک رویکرد مصمم و نظم دهی کلی از جانب شما دارد. در نتیجه لازم است در کنار آن به رژیم غذایی، استراحت، ورزش و سلامت کلی خود اهمیت دهید. اگر دائما مشغول خوش گذرانی و مصرف فست فودها هستید و در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید به خواب می روید نباید منتظر نتایج خوبی باشید. شما مشغول یادگیری هستید و این امر ابتدا مستلزم پرورش یافتن بدن، ذهن و روح شما است تا قادر باشید از بالاترین ظرفیت و پتانسیل خود در این راه بهره گیرید.


مقاله مرتبط: چگونه مهارت انگلیسی صحبت کردن خود را افزایش دهیم؟

این را به یاد داشته باشید که شما تنها برای پاس کردن امتحانات درس نمی‌خوانید، شما درس می‌خوانید تا بر دانشتان بیافزایید و از آموخته‌هایتان در مسیر زندگی به بهترین نحو استفاده کنید.

 

تولید شده در گروه روانشناسی طرحواره

About The Author

ندا ستارزاده

عضو تیم تحریریه طرحواره

۱ Comment

  1. ali

    با تشکر

    Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها