Select Page

یک روش درمانی کارآمد برای درمان هراس اجتماعی

یک روش درمانی کارآمد برای درمان هراس اجتماعی

جهت رفع اختلال هراس اجتماعی، نوعی درمان وجود دارد که می‌تواند تنها در عرض یک روز تاثیرگذار باشد و ترس شما را از تعاملات اجتماعی ریشه کن کند.

با توجه به آمار رو به رشد افراد مبتلا به این اختلال، نیاز مردم به یک روش درمانی کارآمد روز به روز در حال افزایش است.

تخمین زده شده است که در آمریکا پانزده میلیون نفر از بزرگسالان (۶.۸‌% جمعیت کشور) دارای این اختلال هستند و محققان بر این باورند که آمار حقیقی بسیار فراتر از این اعداد و ارقام است زیرا بسیاری از مبتلایان اختلالشان را نادیده گرفته و هرگز خواستار کمک از متخصصین نمی‌شوند. اختلال هراس اجتماعی در واقع سومین اختلال روانی شایع در جهان است.

با در نظر گرفتن این حقایق ممکن است باور اینکه درمانی فوری برای این فوبیا وجود دارد سخت به نظر رسد. وقتی حرف از مبارزه با هراس در میان باشد اکثر ما فکر می‌کنیم که برای این منظور احتیاج به سالها تلاش و پشتکار است. معمولا هم به همین صورت است مگر اینکه ترس شما از یک منبع غیر معمول نشأت گرفته شده باشد. در حقیقت همه چیز بستگی به طبیعت هراس اجتماعی شما دارد.


مطالب مرتبط: رهایی از استرس:۱۰ راهکار ساده برای کاهش استرس


نبرد من با هراس اجتماعی و دلیل شکل گیری آن

نبرد من با هراس اجتماعی و دلیل شکل گیری آن

من نیز سالها درگیر این هراس بودم. و با وجود شدت گیری آن در دوره های زمانی مختلف، این اختلال به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی من تبدیل شده بود. گاها به نظر می‌رسید که از بین رفته است اما بعد به گونه ای قدرتمند بازمیگشت که حتی می‌ترسیدم خانه ام را ترک کنم. در حقیقت جدا از بحث ضعیف یا قوی بودن آن، این هراس همواره با من بود.

تا مدتی پیش گمان می‌کردم چه نقص بزرگی دارم که حتی نمی‌توانم از پس عملی ساده و طبیعی همچون داشتن تعاملات اجتماعی برآیم. صحبت کردن و یا حتی رد شدن از کنار افراد غریبه باعث ایجاد استرس شدید در من میشد. گاهی اوقات حتی رفتن به یک مغازه برای خرید غذا برایم چالشی بزرگ بود زیرا مردم دور و اطرافم را به چشم یک تهدید برای خود می‌دیدم و این همیشه باعث می‌شد از دست خود عصبانی باشم و مطمئن شوم که پای یک مشکل جدی در میان است.

من سالها رفتار خود را مورد بررسی قرار دادم تا بتوانم دلیل اصلی این هراس اجتماعی را دریابم. حقیقت این بود که من فقط نسبت به انرژی‌های محیط پیرامونم بیش از حد حساس بوده و به همین دلیل چون انسان‌های اطرافم را منبع احساسات هراس گونه‌ی خود میدانستم و از آنها گریزان بودم.

مغز چنین افرادی همچون من که مستعد پذیرش انرژی‌هاست مانند یک رسیور(دریافت کننده ی سیگنال) فوق حساس عمل کرده و به همین علت بیشتر از ظرفیت خود امواج را دریافت می‌کند که مدیریت آنها به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. به همین علت مغز دستور به واکنش هایی غیر طبیعی و نشأت گرفته از ترس می‌دهد. و با گذر زمان این مشکل تبدیل به اختلال هراس اجتماعی می‌گردد.

حال به روش درمانی معجزه آسای این اختلال که در ابتدا به آن اشاره کردم خواهیم پرداخت.


مطالب مرتبط: فوبیا چیست؛ انواع اختلال هراس و راه‌های درمان


 

درمان اضطراب اجتماعی در تنها یک روز

یک روز یکی از دوستانم تجربه‌اش از انرژی درمانی را با من به اشتراک گذاشت. که در حقیقت سال‌ها پیش باعث بهبود هراس اجتماعی شدید وی شده بود. در عجب بودم که با وجود اطلاعم از  ریشه ی این اختلال (انرژی‌ها) چگونه تا آن زمان این راه حل به ذهن خودم نرسیده بود.

پس از آن زمانی که در یک جلسه ی انرژی درمانی (رِیکی) شرکت کردم نتیجه‌ی آن برایم باورکردنی نبود. بعد از اتمام جلسه حس می‌کردم که بار سنگینی از دوشهایم کم شده است و احساس رهایی وصف ناپذیری داشتم. بدون هیچ دلیل خاصی شاداب و سرحال بودم در صورتی که پیش از آن هرگز چنین احساسی نداشتم.

این موضوع بیش از هر چیز زمانی برایم شگفت انگیز شد که شخص درمانگر گفت که بیشتر گرفتگی در اطراف قلب و شانه هایم بوده است. در واقع این بخش از بدن با چاکرای قلب مرتبط است که مربوط به گشودگی روح، ایجاد ارتباطات و بیان عشق در انسان‌هاست.

شفای معجزه آسای من

روز بعد زمانی که از منزل بیرون رفتم متوجه شدم که حس متفاوتی نسبت به دنیای اطراف دارم. مردم مثل همیشه در خیابان تردد می‌کردند اما من دیگر از آنها نمی‌‌ترسیدم و حضورشان تاثیری روی حالاتم نمی‌گذاشت.

بعد ها متوجه شدم که حتی طرز راه رفتن و ایستادن من هم دچار تغییر شده است. پیش از آن تند و با حالتی عصبی و با سری خم شده به سمت پایین راه میرفتم اما از آن پس راه رفتنم توأم با آرامش و اعتماد به نفس و سری بالا و شانه هایی به سمت عقب شده بود و دیگر چشم‌ها و صورتم را پنهان نمی‌کردم. در قدم بعدی به فروشگاهی رفتم تا مثل همیشه مایحتاجم را تأمین کنم و آنجا نیز شاهد تغییری فاحش در حالاتم بودم و بر خلاف گذشته به هیچ عنوان احساس اضطراب نکردم.

احساس جدید و رهایی بخشی بود که میتوانستم بدون ذره ای هراس با مردم در ارتباط باشم.

نکات پایانی

اگر از اختلال اضطراب (هراس) اجتماعی رنج می‌برید، انرژی درمانی را امتحان کنید. زیرا ممکن است درست مثل من طی یک جلسه درمان شوید. اما پیش از اینکه دنبال مرکز درمانی باشید به دو نکته ی زیر توجه کنید:

۱. طبیعت هراستان را کشف کنید

هراس اجتماعی به شکل های مختلف و به دلایل متفاوتی شکل می‌گیرد. شما باید خودتان را آنالیز کرده و واکنشتان را نسبت به شرایط متفاوت و مردم بسنجید تا بتوانید ریشه ی ترستان را پیدا کنید. اگر اختلال شما پایه ی روانی داشته باشد و با حساس بودن روی انرژی‌ها مرتبط نباشد انرژی درمانی برایتان مناسب نخواهد بود. هرچند من معتقدم که ارزش یک بار امتحان را دارد.

۲. یک درمانگر معتبر و قابل اطمینان پیدا کنید

امروزه شمار زیادی از کلاهبرداران ادعا میکنند که درمانگر و روانشناس هستند. پس اگر تصمیم گرفتید روش رِیکی (انرژی درمانی) را امتحان کنید ابتدا از معتبر بودن مرکز درمانی مد نظرتان مطمئن شوید.

امیدوارم این مقاله به شما در خلاصی از فوبیای اجتماعی و رسیدن به آرامش کمک کند. شاد باشید و ‌رها از ترسها!

 

برگرفته از: learning-mind

About The Author

ندا ستارزاده

عضو تیم تحریریه طرحواره

۱ Comment

  1. امیر حسین

    ممنون از شما

    Reply

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها