Select Page

پنج رفتار (و زبان بدن) روزانه‌ی رهبران موفق

پنج رفتار (و زبان بدن) روزانه‌ی رهبران موفق

تعهد کاری در آمریکا چیزی در حدود ۳۲ درصد است و این به این معناست که نزدیک به ۶۸ درصد کارکنان به کار خود متعهد و پایبند نیستند. بر اساس بررسی‌های موسسه‌ی گالوپ، این موضوع سالانه بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا آسیب می‌زند.

شما به عنوان یک رهبر و مدیر موفق، بیشترین تاثیر را بر تعهد کاری اعضای تیم خود دارید و هدف اصلی شما باید ایجاد احساس تعهد و پایبندی به کار در آن‌ها باشد، چرا که افزایش پایبندی آنها به کار تاثیر چشم‌گیری بر موفقیت و پیشرفت شرکت شما خواهد داشت.

در ادامه پنج عادت ساده و کم‌هزینه‌ را معرفی می‌کنیم که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید تعهد کاری کارمندان‌تان را افزایش دهید.

۱. اشتیاق‌ به پیشرفتشان را نشان می‌دهند

 اشتیاق‌ به پیشرفتشان را نشان می‌دهند

اشتیاق مُسری است؛ در واقع هر‌چقدر شما مشتاق‌تر باشید، اعضای تیم‌تان هم مشتاق‌تر خواهند بود. اما این اشتیاق باید واقعی و اصیل باشد. هیچ عاملی سریع‌تر از اشتیاق دروغین و کاذب تعهد کاری را از بین نمی‌برد و کارمندان شما خیلی زود این موضوع را متوجه می‌شوند. شور و اشتیاق فقط در کلمات خلاصه نمی‌شود، بلکه اعضای تیم شما آن را در اعمال و رفتار شما می‌بینند، آن‌ را در صدای شما احساس می‌کنند و حتی آن را در چهره‌ی شما خواهند دید.

۲. بیشتر لبخند می‌زنند

یشتر لبخند می‌زنند

افراد خوشحال خلاق‌ترند و وقتی خوشحال هستید و همیشه لبخند می‌زنید، تاثیر زیادی بر روحیه‌ی تیم خود دارید. ممکن نیست وقتی لبخند می‌زنید احساس شادی نکنید و این احساس مُسری است. وقتی شما لبخند می‌زنید، کارمندان شما نیز لبخند خواهند زد و از آن لذت می‌برند. لبخند زدن باعث کاهش استرس می‌شود، باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم و احساسات مثبت‌مان را تقویت می‌کند.

۳. به صحبت‌ها بیشتر گوش می‌کنند

وقتی به صحبت‌های بقیه گوش می‌کنید، اعتماد آن‌ها را به دست می‌آورید. لازم نیست به تمام چیزهایی که می‌شنوید عمل کنید؛ کافی است به بقیه اجازه بدهید نظرشان را با شما در میان بگذارند. ممکن است گاهی مطالب ارزشمندی از آن‌ها بیاموزید.

۴. با اعضای تیم خود بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند

با اعضای تیم خود بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند

هر چه بیشتر با اعضای تیم خود ارتباط برقرار کنید، آن‌ها بیشتر احساس تعلق می‌کنند. شما باید هدف‌هایتان را به وضوح با آن‌ها در میان بگذارید:‌ به دنبال چه چیزهایی هستید، چرا این اهداف مهم هستند و برای اعضای تیم‌تان چه منافعی در پی خواهند داشت؟ همچنین باید مرتباً پیشرفت‌ها را به اطلاع همه برسانید؛ چرا که این کار انگیزه‌ی آن‌ها را به شدت افزایش خواهد داد. هر کسی دوست دارد عضوی از یک تیم موفق باشد، پس هر قدر بیشتر در مورد پیشرفت‌هایتان صحبت کنید، تیم‌تان بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

۵. از اعضای تیم خود «تشکر» می‌کنند

بر اساس هرم نیازهای مَزلو، اعتماد به نفس یکی از نیازهای اولیه‌ی ما است. اعتماد به نفس به ما کمک می‌کندعزت نفس‌مان را بسازیم و احساس ارزشمند بودن کنیم. ما اغلب اوقات فقط در ازای دستاوردهای بزرگ از هم تشکر می‌کنیم و متوجه نیستیم که اعتماد به نفس است که چرخ‌های پیشرفتِ مداوم را صیقل می‌دهد و آن‌ را شتاب می‌بخشد. همه‌ی ما علاقه داریم تا با تشویق شدن، مورد توجه قرار بگیریم و احساس اعتماد به نفس‌مان را تقویت کنیم.

اما باید توجه کنید که تشویق باید واقعی و اصیل، خاص و ویژه، و به‌موقع باشد. تشویق هزینه‌ی کمی دارد، اما در پاسخ می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را رقم بزند.

یادتان باشد رهبران بیشترین تاثیر را بر روحیه‌ی کارمندان خود دارند. با تکرار روزانه‌ی این پنج عادت ساده، ‌می‌توانید تاثیر مثبتی – هر چند کوچک – بر کارمندان خود داشته باشید و تعهد کاری آنها را بالا ببرید.

برگرفته از: inc

About The Author

هادی نعمتی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها