Select Page

آیا می دانستید شما برای موفقیت به هوش بالایی نیازی ندارید! شما به خود‌کنترلی نیاز دارید.

آیا می دانستید شما برای موفقیت به هوش بالایی نیازی ندارید! شما به خود‌کنترلی نیاز دارید.

اگر شما در تلاشید تا وزنتان را کم کنید، یا صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید، ما به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

شما برای موفقیت به آی کیو بالا نیازی ندارید، شما به خود‌کنترلی نیاز دارید.

قبل از اینکه ما به محدودیت‌های خودکنترلی بپردازیم، باید اول از فواید خودکنترلی آگاه شویم.

در طول زندگی،خیلی از ما عادت‌های بدی داریم که می‌بایست بر آنها غلبه کنیم. برای بعضی از ما می‌تواند ترک کردن غذاهای فست فودی باشد. برای برخی دیگر می‌تواند به تعویق انداختن یادگیری مهارت جدید باشد. تحقیقات همه چیز را برای ما روشن خواهد کرد.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا به این نتیجه رسیدند که خودکنترلی در کلاس هشتم سال تحصیلی شکل می‌گیرد. آنها به دانش‌آموزان وظیفه‌ای را محول کردند، آنها دو گزینه پیش رو داشتند: ۱ دلار را بلافاصله دریافت کنند یا تا هفته بعد صبر کنند و ۲ دلار دریافت کنند.

فکر می کنید آنها به چه نتیجه جالبی رسیدند؟؟؟

دانش‌آموزانی که تصمیم گرفتند یک هفته صبر کنند تا ۲ دلار دریافت کنند، حضور بیشتری در کلاس‌ها داشتند و نمرات بهتری در آزمون گرفتند. به عبارتی دیگر، خودکنترلی اهمیت بیشتری در موفقیت تحصیلی خواهد داشت.

مطالعه دیگری در دانشگاه دوک روی گروه ۱۰۰۰ نفره انجام شد. این افراد از تولد تا سن ۳۲ سالگی در یک تحقیق طولی تحت نظر و بررسی بودند. آنها به این نتیجه رسیدند که افراد با خودکنترلی بالا، سوابق جنایی کمتر، درآمد بیشتر و از سلامت جسمانی و روحی بهتری برخوردار بودند.

خودکنترلی این نیست که خودتان را به انجام کاری مجبور کنید.

محققان بر این باورند که کلید خودکنترلی، تلاش برای افزایش قدرت نیست، بلکه یافتن چاره و جایگزین‌ها است. اما منظورمان از این جمله چیست؟

مثلا شما می‌خواهید سیگار کشیدن را ترک کنید. به جای آنکه همه روش‌های ممکن در مورد چگونگی ترک این عادت بد را بدانید و امتحان کنید، شما باید وسوسه‌تان را با چیزهای دیگر مثل شکلات ارضا کنید.

محققان یو سی سانفرانسیسکو، افراد سیگاری را به آزمایشگاه‌شان دعوت کردند، نیمی از آنها را در یک اتاق پر از مواد غذایی پخته قرار دادند، و نیم دیگر را در اتاق سبزیجات. بعد از مدتی، از آنها خواسته شد تا برای استراحت به بیرون بیایند. وقتی آنها برگشتند متوجه شدند افرادی که در اتاق پر از مواد غذایی بودند بیشتر در ساعت استراحت تمایل به سیگار کشیدن داشتند.

خودکنترلی محدودیت‌هایی هم دارد. در یک زمان یک هدف را دنبال کنید. این موضوع چه چیزی را بیان می‌کند؟

این نظریه بیان می کند که خودکنترلی در واقع محدودیت دارد. به جای آنکه سعی کنید خودکنترلی را در خودتان افزایش دهید، محدودیت هایش را بپذیرید.در یک جمله برایتان بگویم در یک زمان، یک عادت اشتباه‌تان را اصلاح کنید به جای آنکه همزمان چندین عادت اشتباه‌تان را یکباره درست کنید.

درباره گردآورنده

پریسا نعیمی

نویسنده و عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد روان‌شناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید