Select Page

۵روش درست بحث کردن; چگونه بدون آسیب رساندن به رابطه بحث کنیم؟

۵روش درست بحث کردن; چگونه بدون آسیب رساندن به رابطه بحث کنیم؟

همه زوج­ها مشاجره می­‌کنند به خصوص زوج­هایی که رابطه سالمی دارند. شاید همسرتان به رویدادی که برای شما مهم بوده ­است دیر رسیده باشد یا سالگرد ازدواج­تان را فراموش کرده باشد یا تعدادی دوستان یا همکاران از جنس مخالف داشته باشید، یا فراموش کنید که برای خانه خرید کند. این لیست مناقشه­‌آمیز بی ­پایان است. اما بهترین رابطه‌­ها با مشاجره محکم‌تر می­‌شوند. مهم نیست که شما در مورد چه چیزی بحث می‌کنید، اما مهم است که چگونه بحث می­‌کنید.

هنگامی که دعوا می­‌کنید ،احساس ترس می­‌کنید

هنگامی که دعوا می­‌کنید ،احساس ترس می­‌کنید

درگیری یک بار ذهنی منفی به همراه دارد. اگر همسرتان با شما مخالف است ،ممکن است حس بی­ وفایی به شما دست دهد و به خاطر آسیبی که به شما رسانده به او حمله‌ور شوید. طبیعت بشر این است که وقتی مورد آسیب یا تهدید قرار می گیرد شروع به تلافی می کند. بسیار ی از مردم با کارهایی که بیشتر غیر عقلانی است اقدام به تلافی می­کنند.

بعضی‌ها سکوت می‌کنند. آن‌ها با حرف نزدن همسرشان را عذاب می دهند. این کار جنبه انتقام جویانه دارد و با زمانی که برای کنترل احساس سکوت می کنیم فرق دارد.

بعضی‌ها ساعت ها و یا حتی روزها ناپدید می‌شوند. آنها این کار را انجام می­دهند تا به شریکشان احساس نگرانی یا ترس در مورد رابطه شان دست دهد و فکر کنند که رابطه­شان پایان یافته است.این یک تاکتیک بسیار خودخواهانه و آسیب رسان است، حتی اگر منظور انها این نباشد.

بعضی‌ها به همسرشان حمله می‌کنند. بعضی‌ها به جای اینکه بر روی موضوع اصلی تمرکز کنند شریک خود را تحقیر می کنند. انها به جای موضوع به شخصیت شریک خود حمله­‌ور می­‌شوند.این یک مجادله «کثیف» است و واقعاً می­‌تواند (روح)شریک شما را جریحه‌دار کند. برخی از مردم موضوعات را از نقطه نظر خود فقط سیاه و سفید می‌­بینند . این اتفاق زمانی رخ می­دهد که بعضی­ها از روشن­فکری و در نظر گرفتن دیدگاه­های شریک خود امتناع می‌­ورزند.

برخی از مردم موضوعات فقط سیاه یا سفید می‌بینند. این اتفاق زمانی رخ می­دهد که بعضی­‌ها از روشن­فکری و در نظر گرفتن دیدگاه­های شریک خود امتناع می‌­ورزند. و این کار مانع بزرگی برای گفتگو محسوب می‌­شود.

برخی از شریکشان نزد دوستان خود بدگویی می‌کنند یا حتی در شبکه­‌های اجتماعی پیام‌­های مرموز ارسال می­‌کنند. آن ها با عمومی کردن مسائل خصوصی زندگی زناشویی شان در ذهن دیگران افکاری منفی ایجاد می کنند. داشتن فضاهای مجازی خوب است ،اما فضاهای بی­ ثمری مانند فیس­بوک بد است. مردم حرف‌های بدی که پشت سر همسرتان گفته‌اید را فراموش نمی‌کنند. احساس ترس یک حس طبیعی است.مردم می­ترسند چون فکر می­‌کنند  به اندازه کافی خوب نیستند یا فکر می­‌کنند شریک­شان به اندازه کافی خوب نیست. آنها همچنین از این می‌­ترسند که شایسته دوست داشتن نیستند و شریک خود را از دست خواهند داد.

رابطه و رفتارهای منفی مانند انچه که در بالا به ان اشاره شد باعث ایجاد ترس می­شود. احساس ترس یک حس طبیعی است. مردم می‌­ترسند چون فکر می­کنند به اندازه کافی خوب نیستند یا فکر می­‌کنند شریک­شان به اندازه کافی خوب نیست. آنها همچنین از این می­ترسند که شایسته دوست داشتن نیستند و شریک خود را از دست خواهند داد.

دوست داشتن و وارد یک رابطه شدن ترس دارد اما هر چیزی ارزشمندی ارزش ریسک کردن را دارد. وقتی عاشق می شوید حساس‌تر و آسیب پذیرتر می‌شوید.

 

روش درست بحث در درگیری

روش درست بحث در درگیری

کلید درست رسیدگی کردن درگیری ها دادن پاسخ های سازنده است و تلاش کنید از واکنش‌­های تند و از روی ترس بپرهیزید. درگیری در رابطه اجتناب ناپذیر است. به جای اینکه منتظر باشید تا مشاجره­ای صورت گیرد و چیزی یا کسی از آسمان بیاید و به آن رسیدگی کند، رویکرد پیشگیرانه به کار ببرید. درست است که نمی توانید نوع درگیری را پیش بینی کنید اما می توانید یک پاسخ حساب شده را برنامه‌ریزی کنید. و اما چگونه به طور سازنده درگیری با همسرمان را مدیریت کنیم؟

۱. پاسخ تان را کنترل کنید

به جای اینکه از کوره در برید و شریک خود را حسابی عصبانی کنید، لحظه­ای درنگ کنید تا احساس خود را بازبینی کنید و افکار خود را جمع کنید. زمانیکه عصبانی هستید و یا احساسات منفی دیگری دارید ،نفسی عمیق بکشید و خود را آرام کنید.

شما اجازه هر احساسی را دارید. احساستان شاید درست و برحق باشد اما ضرورتا به این معنی نیست که حتما باید در همان لحظه ابراز شوند. احساسات شما در نوسان هستند و خیلی زود تغییر می‌کنند. قبل از این که وارد بحث شوید احساس واقعی تان را درک کنید.

۲.مراقب گفته های خود باشد

وقتی فرصت ابراز احساستان را پیدا می کنید آن را با همسرتان سهیم می‌شوید. زمانی که راجع به موضوعی جر و بحث می­کنید ، در رابطه با احساسات خود صادق و صریح باشید.از جمله «من احساس می کنم»استفاده کنید و سعی کنید از جملات منفی که با “تو” شروع می‌شوند خودداری کنید. توضیح دهید که چرا چنین احساسی دارید و به شریک خود فرصت دهید تا سوالات واضح بپرسد. راه‌­حلی که در این موقعیت به نظر می­رسد این است که درباه احساساتان بحث و گفتگو کنید بدون اینکه آنها را به نمایش بگذارید. سخت است، اما شدنی است.

۳.از مشاجره فرار نکنید و از آن امتناع نورزید

فرار کردن از درگیری آن را حل نمی کند. دوری کردن از موضوع  ممکن است از کاه کوهی بسازد، و همه چیز به یک دعوای شدید تبدیل شود. هدف اصلی در هر مشاجره­ای این است که موضوع مورد درگیری حل شود. مزیت‌های اساسی دیگری در مشاجره وجود دارد حتی اگر حل‌وفصلی در کار نباشد. با بحث کردن باعث می شوید همسرتان بفهمد که حرف هایش را می شنوید و به او ارزش می‌دهید و دوستش دارید. پس فرار نکنید و عادلانه و عاقلانه به بحث کردن درباره مشکلی که دارید بپردازید.

۴.تفاوتهای خود را بپذیرید

گاهی اوقات ممکن است پاسخ صحیح یا غلط مشخصی وجود نداشته باشد. اگرچه ممکن است که دیدگاه شما درست در نقطه مخالف طیف قرار داشته باشد ، اما هر دوی آنها درست و با ارزش محسوب می­شوند.

در برخی موارد، پس از اینکه هر دو شما  مطرح می­‌کنید که در حالت عقلانی و ارام  چه احساسی دارید، ممکن است از جرگه موافقان به جرگه مخالفان بپیوندید (نظری کاملاً متفاوت داشته باشید). رسیدن به بن­‌بست می­‌تواند این احساس را در شما ایجاد کند از ابتدا وقت خود را تلف کرده‌­اید، اما روند تلاش برای حل درگیری در بلند مدت رابطه را محکم­تر خواهد کرد. با اینکه به راه حلی دست نیافته­‌اید، هر دو طرف از بحث کردن دست بکشید و احساس کنید که شنیده می­شود، تایید می­‌شوید و ارزشمند هستید. در این صورت هر دو برنده خواهید بود.

۵.محرم اسرار خود را خردمندانه انتخاب کنید

بحث و گفتگو در رابطه با یک موضوع با شخص دیگری (به غیر از شریک زندگی) راه حل مناسبی برای بدست اوردن دیدگاهی متفاوت در رابطه با ان موضوع می‌­باشد. خطر صحبت با شخص سومی این است که ممکن است آنها نصیحتی به شما ارایه کنند که موقعیت را بدتر کند. وقتی که یک رابطه محرمانه را در پیش می‌­گیرید، اطمینان حاصل کنید که آنها شما را به خوبی می­‌شناسند، از صمیم قلب بهترین را برای شما خواستارند، بی­طرف هستند و به جای آنچه که شما دوست دارید آن را بشنوید دوستانه واقعیت را به شما خواهند گفت. یکبار که توصیه قابل اطمینان خوبی دریافت کردید و این فرصت را داشتید که موقعیت خود را مجدداً ارزیابی کنید، به عقب برگردید و مجدداً به موضوع همراه با شریک خود رسیدگی کنید.

برای بهتر شدن بجنگید، نه برای آسیب زدن

این طبیعی است که زوجین هر از چند گاهی با یکدیگر نزاع کنند. خود مشاجرات و جر و بحث­ها یک رابطه را به خطر نمی­اندازند. بلکه انتخاب نوع واکنش شما این کار را انجام می‌­دهد. زوج­های موفق این توانایی را دارند که مسائل را حل کنند و به انها اجازه دهند که (از زندگی­شان )رهسپار شوند. انها به جای حمله به شخص به موضوع  نگاه می­کنند. حتی زمانی که عصبانی هستند،آنها راه­هایی پیدا می­کنند که به طور همزمان هم ناراحت باشند و هم به یکدیگر نزدیک باشند.

مشاجره‌­ها به شما و شریک­تان این فرصت را می­دهد که موضوع را تشخیص دهید، آنها را اداره کنید، خودتان و رابطه­‌تان را اصلاح کنید و به مسیرتان ادامه دهید. همه زوج­ها نزاع می‌­کنند. زوج­های موفق این درگیری‌ها را درست مدیریت می‌کنند.

بگرفته از: lifehack

 

About The Author

خاطره نیکخو

عضو تیم تحریریه طرحواره, کارشناس ارشد علوم اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پربازدیدترین مطالب اخیر

محبوبترین ها